home

PRZEGLĄD GARDEROBY Z.F. GOŚLINIANIE

Dziś reprezentujemy jeden z najważniejszych ubiorów Wielkopolski – strój szamotulski, który urzeka elegancją kolorów. W okresie zaborów był oznaką polskości, możemy go podziwiać podczas koncertów i przeglądów folklorystycznych zespołów ludowych.

PODSTAWOWE ELEMENTY STROJU

Strój damski panieński:

Nakrycie głowy jest tiulowy czepek z wiązadła mi ułożonymi w kokardę. Białą koszulę zdobi koronkowa kryza. Niebieski jedwabny gorsecik zwany sznurówką ściśle opina kibić. Zdobią go obszycia białą tasiemką zebraną w drobne fałdki. Szamotulanka nosi jednocześnie trzy spódnice zwane spódnikami: spodnią białą płócienną, czerwoną zwaną piekielnicą i wierzchnią – najszerszą i białą. jej przód pokrywa niebieska jedwabna zapaska. Odświętne obuwie to czarne trzewiki sięgające do połowy łydki, lub pantofelki zapinane na pasek. Uzupełnieniem stroju w którym dominuje biel i błękit są czarne rajstopy i czerwone korale.

Strój męski:

Nakryciem głowy chłopaka jest filcowy czarny kapelusz ozdobiony czarną wstążką. Na białą koszulę, której kołnierz związany  jest ozdobną wstążką, zakłada szytą z czerwonego sukna jakę – rodzaj krótkiej marynarki z rzędem ozdobnych guzików. Na jace nosi długi do kolan kaftan bez rękawów zwany kataną, dopasowany w talii z rozkloszowanym dołem. Jest on uszyty z czarnego sukna podszyty czerwoną poszewką i ozdobiony mosiężnymi guzikami. Nogawki jasnych spodni wsunięte są w cholewy wysokich czarnych butów.