Kolędy i kolędowanie, to piękna polska tradycja

Piękny jest również „flageolet”, instrument z Francji, nazywany w Irlandii, „tin whistle”, który w XVIII i XIX wieku, na ziemiach polskich znany był jako „flecik polski”. Obecnie to najpopularniejszy instrumentem w Wielkopolsce.

Od 12 lat, w Poznańskiej Bazylice Archikatedralne, corocznie blisko 2.000 flażolecistów, podążając „Śladami Trzech Króli”, gromadzi się przy Betlejemskim Żłóbku, aby wspólnie kolędować Małemu.

Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 12 stycznia 2008 roku, w sobotę, o godzinie 10:30.

Na Kurpiach i Mazurach znana była kolęda kantyczkowa, w której pastuszek, w drodze do Betlejem „Jak gonił, uronił piszczałkę mosiężną, z tej szkody, przygody biedę miał potężną”. Dzisiaj mosiężna piszczałka nie kosztuje majątku i dlatego wszystkich serdecznie zapraszamy do nauki.
Długie jesienne i zimowe wieczory, to znakomity czas na flażoletowe muzykowanie.

Nuty, słowa i tabulatura, czyli dziurki na flażolet zostały zapisane w plikach PDF (KOLEDY-NUTY.rar 273.80 KB), a muzyka w MIDI (KOLEDY-MIDI.rar 10.15 KB). Jeżeli chcesz zmienić tempo akompaniamentu:

1. Skorzystaj z programu Windows Media Player,
  2. W pasku zadań wybierz „Widok”, a następnie,
  3. „Ulepszenia”,
  4. „Pokaż ulepszenia”,
  5. „Ustawienia szybkości odtwarzania”.