Wielki Finał 'Wiosennego Przebudzenia’

kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć w galerii

W piątek 4 kwietnia br. w  Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie odbył się do X Powiatowy Konkurs Recytatorski Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów „Wiosenne Przebudzenie”.  Jest to najstarsza impreza cykliczna powiatu poznańskiego. Od rana trwała prezentacja w trzech kategoriach wiekowych. W tegorocznej edycji wzięli udział młodzi recytatorzy z następujących gmin powiatu poznańskiego: Dopiewo, Czerwonak, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo,  Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Tarnowo Podgórne.

Celem konkursu jest prezentacja, doskonalenie oraz konfrontacja umiejętności recytatorskich, a także przybliżenie uczestnikom dorobku poetów polskich, kreowanie wrażliwości artystycznej i rozwijanie uzdolnień twórczych.

Po zmaganiach konkursowych odbyły się warsztaty dla recytatorów i instruktorów oraz przygotowywano koncert galowy.

O godz. 16.00 licznie zgromadzona publiczność mogła w zadumie wysłuchać koncertu, w którym wystąpili  laureaci konkursu oraz członkowie komisji konkursowej Marek Andrzejewski i Jan Kondrak z Lubelskiej Federacji Bardów. Znakomita interpretacja wierszy Jana Brzechwy, Wisławy Szymborskiej czy Ludwika Jerzego Kerna w połączeniu z niespotykaną potęgą głosów i przejmującymi tekstami artystów z Lubelskiej Federacji Bardów dała niesamowity efekt. Młodzi recytatorzy występując w koncercie nie wiedzieli jeszcze, jakie zajęli miejsca w konkursie. Dopiero po koncercie Jan Kondrak, przewodniczący komisji konkursowej ogłosił werdykt. I tak :

1. Łukasz Zarzycki (gmina Tarnowo Podgórne)
  2. Emilia Wachowiak (gmina Suchy Las)
  3. Zuzanna Jakubowicz (gmina Czerwonak)

wyróżnienie otrzymała Julia Grzegorek (gmina Mosina)

1. Adam Szpindor (gmina Pobiedziska)
  2. Weronika Dzierżyńska (gmina Tarnowo Podgórne)
  3. Sandra Winiecka (gmina Suchy Las)

wyróżnienie otrzymała Marcelina Lewandowska (gmina Puszczykowo)

1. Ewelina Szczechowiak (gmina Rokietnica)
  2. Mateusz Jabłoński (gmina Mosina)
  3. Małgorzata Kaczmarek (gmina Dopiewo)

wyróżnienie otrzymała Paulina Krupa (gmina Stęszew)

Na koncercie obecni byli przedstawiciele władz gminy i powiatu: Marcin Buliński -Wiceburmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, Elżbieta Pawlicka z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu, Grażyna Głowacka – Przewodnicząca Komisji Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Powiatu Poznańskiego oraz radni Rady Powiatu Poznańskiego: Jarosław Dobrowolski i Ryszard Pomin. Właśnie przedstawiciele władz gminy i powiatu mieli przyjemność obdarować nagrodzonych laureatów : książkami, kwiatami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Przypomnę, że tradycyjnie w naszym konkursie zwycięzcy w kategoriach wiekowych otrzymują rowery.

Wszystkim gratulujemy! Dziękujemy ośrodkom kultury z powiatu poznańskiego za przygotowanie eliminacji gminnych, dziękujemy młodym recytatorom, ich instruktorom i rodzicom za przygotowanie do konkursu.

Projekt zrealizowany przy pomocy finansowej Powiatu Poznańskiego i Gminy Murowana Goślina.

Patronat medialny: Radio Merkury

Arleta Włodarczak