Międzynarodowy Dzień Tańca

W dniu 24 kwietnia 2009 r. w auli Gimnazjum nr 1 odbyły się V pokazy taneczne zorganizowane przez MGOKiR z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Gości, pana wieceburmistrza Marcina Bulińskiego i panią dyrektor MGOKiR Arletę Włodarczak oraz kierownika całego przedsięwzięcia pana Tomka Mizgiera powitała pani kierownik Klubu Osiedlowego w Murowanej Goślinie Agnieszka Szymańska – Wojtera.

Jak statystyki wskazują, co roku taniec zyskuje nowych wielbicieli zarówno wśród wykonawców, jak i publiczności. Myślę, że powodem „mody na taniec” są powstające nowe programy telewizyjne takie jak: Taniec z gwiazdami, You can dance… Jednakże to by było zbyt duże uproszczenie i jak mówi nasza historia, ta forma rozrywki ma u nas długą tradycję kulturową. Najlepszym przykładem na to są biorące udział w pokazach grupy prezentujące dawne tańce: Zespół Folklorystyczny „Goślinianie” pod kierunkiem pani Marzenny Karbowskiej zatańczył Kozę wywodzącą się z Wlkp. i Kowala z Kaszub; natomiast „Maryneczki” pod kierunkiem pani Anny Kaczmarek zaprezentowały: Gaiczek zielony – wywodzący się z Mazowsza oraz Walcerek – taniec Wielkopolski; Zespół Tańca Dawnego pod kierunkiem pani Doroty Schraube wykonał dwa renesansowe tańce: Rex i Hajducki.

Taniec nowoczesny jest bardziej energetyczny, ale nie oznacza to, że wypiera on grację tańca dawnego. Zespół Hipolitki zaprezentował układ aerobikowy i układ nowoczesny. Uważam, że jurorzy wcześniej wymienionych programów telewizyjnych byliby pod wrażeniem profesjonalizmu i umiejętności dziewcząt. Z pewnością urzekłyby ich także „Iskierki” z Rogoźna, które pomimo bardzo młodego wieku dziewczynek, świetnie sobie poradziły i zyskały aplauz. Publiczność zresztą z wielkim entuzjazmem oklaskiwała każdy z szesnastu występujących zespołów. Wszyscy tancerze dostarczyli wspaniałych przeżyć i  zasłużyli na gratulacje i uznanie.

Uczestnicy:

Marta Trębacz