home

ALBANIA – piękna nieznajoma

W poniedziałek 21 marca w auli Gimnazjum nr 1  na zaproszenie Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie odbyło się spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II i III Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie. Ciekawa, pełna humoru opowieść, urokliwa prezentacja „Albania- piękna nieznajoma” bardzo zainteresowały gimnazjalistów.

Po zakończeni prezentacji  były pytania i luźna rozmowa, co świadczy o bardzo  dobrej formie przekazu i łatwym nawiązywaniu kontaktu z gimnazjalistami przez podróżnika.

albania_6118.jpg 

albania_6123.jpg 

Oto kilka słów jak sam autor zachęca do poznania Albanii i wyjazdu do tego kraju:

Opowieścią  chcę pokazać Albanię – kraj owiany złą sławą, przez kilka dekad odizolowany od reszty świata, kraj będący bodaj ostatnią tajemnicą XXI-wiecznej Europy – jako rejon przepięknej przyrody, przyjaznych ludzi i miejsce bezpieczne dla chcących tam podróżować.
Albanię przemierzam z rodziną od lat 7dmiu i tu spełniły się nasze marzenia o ciszy, spokoju, nieskażonej cywilizacją przyrodzie. Znajdziemy w niej wszystko – niezmierzone góry, majestatyczne kaniony, dzikie plaże, zapierające dech widoki.
Pokażę Albanię tę turystyczną i tę niedostępną. Ponieważ podróżujemy samochodem terenowym, mamy możliwość dotarcia tam, gdzie nie spotkamy przez wiele godzin żywej istoty, gdzie piękno przyrody niezmącone jest obecnością człowieka, a pokonanie 70-ciu kilometrów to czasem 9-cio godzinne zmagania z terenem.
W kraju tym byliśmy ponad dwudziestokrotnie, przemierzyliśmy tam kilkanaście tysięcy kilometrów (kraj powierzchnią zbliżony do województwa mazowieckiego) gładkich, jak stół dróg oraz totalnych bezdroży, spotkaliśmy wielu wspaniałych i życzliwych ludzi, mamy wśród Albańczyków wielu znajomych.

albania_6131.jpg 

albania_6125.jpg 

Chcę podzielić się naszymi wrażeniami, emocjami, z pomocą zdjęć i żywego słowa, a swoim doświadczeniem służymy „namacalnie”, organizując wyprawy do najciekawszych terenów „Wrót Bałkanów”, jak zwano dawniej Albanię.