31.urodziny Chóru Dziewczęcego „Canzona”

Od kilku lat Chór Dziewczęcy „Canzona” zaprasza w październiku na koncert z okazji swoich urodzin. Są to koncerty kameralne, chociaż dwa lata temu sala ośrodka kultury „pękała w szwach”.  W ubiegłym roku chór obchodził  jubileusz 30.lecia.  Tegoroczny koncert odbył się w auli Gimnazjum, niestety tym razem publiczność nie dopisała tak licznie jak dwa lata temu.  Koncert poprowadziła założycielka chóru – Elżbieta Wtorkowska.  Obecnie Elżbieta Wtorkowska jest profesorem  sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Jest Dziekanem Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku oraz wykładowcą na Podyplomowych Studiach Chórmistrzostwa i Podyplomowych Studiach Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz konsultantem wokalnym Chóru „Opera Nova” w Bydgoszczy.  Mimo tak licznych profesji znajduje czas aby wracać do Murowanej Gośliny i pracować z naszymi chórami.

Najliczniejszą grupę stanowi Chór Dziewczęcy  i Chłopięcy „Canzona” skupiający ponad czterdzieści dziewcząt  i chłopców – uczniów  szkół podstawowych i gimnazjów.  To właśnie ta grupa rozpoczęła koncert wykonując utwory ludowe z  różnych krajów świata: Polski, Izraela, Macedonii i Hiszpanii. Następnie zaprezentował się Chór Kameralny „Canzona”, który poprzedniego dnia reprezentował Murowaną Goślinę na XXIV Międzynarodowym  Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii.  Na koncercie chór  śpiewał m.in. utwór J. S. Bacha w nowoczesnej, swingującej aranżacji, a także  jeden z przebojów Abby. Duże wrażenie zrobił utwór  wykonany w sześcioosobowym składzie, pamiątka z tegorocznych warsztatów chóralnych we Włoszech. Ostatni z występujacych chórów  Żeński Chór “Canzona-Absolwent” zaprezentował polskie pieśni z epoki renesansui i baroku. Na finał wszystkie  chóry zaśpiewały   fragment z musicalu “Zakonnica w przebraniu”.  Chórami na zmianę dyrygowały: Elżbieta Wtorkowska i Adrianna Wtorkowska-Kubińska. Obecny na koncercie Wiceburmistrz Marcin Buliński skierował do dyrygentek bardzo ciepłe słowa i obdarował kwiatami. Na  zakończenie Żeński Chór “Canzona –Absolwent” wykonał meksykańską piosenkę ze specjalną dedykacją dla Elżbiety Wtorkowskiej, która wkrótce udaje się właśnie do Meksyku.

Arleta Włodarczak