Wernisaż prac artystów plenerów malarskich w Zielonce

27 października 2012 r. w Galerii na Wzgórzach w Klubie Osiedlowym Zielone Wzgórza odbył się wernisaż prac artystów, malarzy biorących udział w plenerach malarskich w Zielonce. Plener malarski w Zielonce odbywa się od 2011 r. Organizatorem pleneru jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Wystawa obejmuje prezentację prac z dotychczasowych plenerów w 2011 r. i 2012 r. Artyści w jeden z wrześniowych weekendów spotykają się w Zielonce i w sercu puszczy pracują inspirując się naturą . Każdy z twórców realizuje swoje tematy malarskie, kontynuując pracę  w swojej stylistyce. Jedynym narzuconym rygorem tematycznym jest motyw z natury. Może to być  fragment pejzażu, przedmiot znaleziony w plenerze, lub tradycyjny bądź mniej tradycyjny pejzaż, abstrakcja ale zainspirowana naturą . Prace wykonywane są na miejscu w arboretum, nad jeziorem, w lesie, co sprawia , że są nacechowane autentyzmem i „powietrzem miejsca” w którym powstają. Czasem przyklei się do świeżej farby liść, kurz z drogi, patyk i wędruje to do galerii. Artyści pracują w różnych technikach: malarstwo olejne, akrylowe, spray i szablon, akwarela, sucha i tłusta pastela, rysunek, haft. W plenerach uczestniczą artyści z gminy Murowana Goślina  i z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Plastyków Dedal z  Poznania. Na wernisażu obecni byli artyści, dyrekcja MGOKiR i kilkoro z wielu zaproszonych gości. Uczestnicy pleneru w Zielonce związani są z Pracownią Rysunku i Malarstwa w Pałacu działającą przy MGOKiR. Biorą udział w wystawach i projektach artystycznych organizowanych przez pracownię i innych poza granicami gminy, między innymi w projekcie na rekonstrukcję obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, warsztatach szablonu w Rozbracie, wystawach indywidualnych i zbiorowych organizowanych przez Galerię w Pałacu: Pokaż mi to, czy serie spotkań w Kółku sztuki, wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, konkursach artystycznych międzynarodowych i krajowych . Wśród uczestników wystawy są artyści pracujący z młodzieżą, studenci, emeryci, pasjonaci sztuki i osoby zawodowo zajmujące się sztuką.

Część swoich prac artyści przekazali do kolekcji dzieł sztuki Galerii w Pałacu, które zostaną zlicytowane na cele charytatywne.

W czasie wernisażu artyści dyskutowali nad nowym projektem podjętym przez Pracownię w Pałacu. Projekt nosi nazwę ART. SLOW  skierowany jest do wszystkich artystów z gminy Murowana Goślina, inspirowanym ruchem Cittaslow. O projekcie piszemy  również na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się i udziału w tym przedsięwzięciu.

Uczestnicy plenerów w Zielonce:

Wystawę można zwiedzać do 16 listopada 2012 r. w Klubie Osiedlowym na Nowym Rynku 8, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00

Zapraszam

Bartłomiej Stefański