„Zdecydowanie męskie brzmienie..”

Po raz dwunasty zagościł w Długiej Goślinie Letni Festiwal Muzyczny „Musica sacra Musica profana” im. profesora Stefana Stuligrosza. Na Koncercie Inauguracyjnym, który odbył się 28 czerwca 2014 r. wystąpił w części Musica sacra Chór Męski Kompania Druha Stuligrosza pod dyrekcją Andrzeja Niedziałkowskiego.

W ciągu siedemdziesięciu lat istnienia „Poznańskich Słowików” przez chór przewinęło się ponad dwa tysiące śpiewaków. Kompania to byli członkowie „Poznańskich Słowików”, chór powstał dzięki zaszczepionej pasji śpiewania, przez naszego mentora festiwalu prof. Stefana Stuligrosza. Chór Męski Kampania Druha Stuligrosza koncert w Długiej Goślinie rozpoczął utworem Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego „Gaude Mater Polonia”. Mieliśmy okazję wysłuchać m. in.: „Ave Maria” A. Chlondowskiego i G. G. Gorczyckiego oraz kompozycji Stefana Stuligrosza „Ave verum verum corpus”. Chórowi akompaniował  na pianinie Karol Drynkowski.

W drugiej części koncertu Musica profana wystąpił najlepszy polski zespół wokalny AudioFeels, znany polskiej publiczności z pierwszej edycji programu „Mam Talent”. AudioFeels to grupa, wykonująca muzykę w stylu Vocal Play. Jest to nowatorskie podejście do śpiewania, które polega na imitacji instrumentów, poprzez maksymalne wykorzystanie możliwości ludzkiego głosu.

AudioFeels to więcej niż zespół wokalnych talentów, to przede wszystkim bardzo konsekwentna wizja wspólnego tworzenia muzyki. Każdy ich występ to wydarzenie, zachwycają swoimi możliwościami wokalnymi i scenicznymi.

Zespół wykonał kompozycje autorskie, a także utwory innych twórców, we własnych aranżacjach m.in.: Stinga, Red Hot Chili Peppers, Michaela Jacksona, Grzegorza Ciechowskiego i innych.

Koncert Inauguracyjny to było zdecydowanie męskie „śpiewanie”, obydwie części zachwycały swym niebanalnym brzmieniem i jakością wykonania. Całość poprowadził Mateusz MJ Sibilski. W przerwie między koncertami tradycyjnie odbyła się kwesta na potrzeby kościoła w Długiej Goślinie, zebraliśmy 1150 zł.

W imieniu organizatorów chciałabym serdecznie podziękować sponsorom: firmom TRUST i Hydrotech, Ewie i Pawłowi Bugajnym, Januszowi Radlowi, Jarosławowi Dobrowolskiemu, Jackowi Grali, Urszuli i Pawłowi Piętkom. Projekt zrealizowano przy pomocy środków finansowych Gminy Murowana Goślina.

Serdeczne podziękowania za pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu składam mieszkańcom Długiej Gośliny, a w szczególności wszystkim strażakom OSP w Długiej Goślinie, dyrektor Renacie Olszewskiej i pracownikom Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie, Marii i Bolesławowi Niedźwiedziom.

Dzięki Waszemu wsparciu finansowemu i organizacyjnemu rzeczy niemożliwe stają się możliwe.

Na zakończenie chciałabym serdecznie zaprosić na Koncert Finałowy, który odbędzie się 2 sierpnia br. Tym razem wystąpi Orchestra Mixtura pod dyrekcją Pauliny Rogowskieji i Natalia Niemen z zespołem w niezwykłym projekcie muzycznym „Niemen mniej znany”.

Agnieszka Szymańska-Wojtera