Świętowaliśmy Niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

W Murowanej Goślinie po raz czwarty zorganizowano obchody Święta Niepodległości w połączeniu z niepodległościowym Hubertusem. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie kulturalne jest wspólnym pomysłem i dziełem kilku środowisk, które uznały, że odzyskanie niepodległości to okazja do radosnego świętowania.

Obchody w dniu 11 listopada rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła z udziałem pocztów sztandarowych, harcerzy i licznych delegacji. W homilii ks. Marek Chmara przypomniał historię wspominał naszych przodów, którzy dla dobra Rzeczypospolitej potrafili wiele poświęcić. Podkreślił, że bez jedności, zgody i współpracy nie będzie przyszłości Polski, należy pokonać podziały, aby budować wspólną przyszłość dla nas i naszych dzieci.

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik na pl. Powstańców Wlkp. Po odegraniu hymnu państwowego i hejnału miasta przez Orkiestrę Dętą OSP, Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Łęcki wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Następnie delegacje ok. czterdziestu różnych środowisk złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich. W dalszej części obchodów uformowany został pochód prowadzony przez Prezesa Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP Eugeniusza Tomickiego i Orkiestrę Dętą OSP, który przemaszerował na plac przy ul. Dworcowej.

Na początku odbył się koncert sygnałów myśliwskich odegrany przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Łopuchówko: Pawła Korżana, Przemysława Rumianowskiego i Jacka Zycha. Mateusz Sibilski wspólnie z Kazimierzem Kosakowskim przedstawili jeźdźców i ich konie z Klubu Jeździeckiego w Raduszynie, biorących udział w gonitwie hubertusowej. Należy nadmienić, że lisa odgrywał Andrzej Kosakowski na Madei, a lisa złapała Wiktoria Karasiewicz na Maczo.

Po nagrodzonych rzęsistymi oklaskami pokazach konnych odbył się wspólny śpiew pieśni patriotycznych przygotowany przez Gośliński Szczep ZHR „Wzgórze” przy akompaniamencie Orkiestry OSP w Murowanej Goślinie. Wszyscy pięknie śpiewali i widać było, że świetnie się przy tym bawią. Oczywiście w trakcie całej imprezy tak jak w ubiegłym roku rozdawana była grochówka, paliło się ognisko, można było się poczęstować kawą, herbatą oraz grzanym winem. Długa kolejka ustawiała się również do przejażdżek bryczką. Ciekawy pokaz walki przygotowała Grupa Realizacyjna BETON. Na zakończenie odbył się koncert akordeonisty Bogdana Chołdrycha.

Obchody Święta Niepodległości organizowane były w tej formie już po raz czwarty i ponownie wypadły świetnie. Zarówno pogoda jak i publiczność dopisały, dzięki czemu przygotowana zabawa odbywała się w znakomitych nastrojach.

Arleta Włodarczak

Pozostałe imprezy na okoliczność świętowania niepodległości:

Organizatorami obchodów Narodowego Święta Niepodległości byli:

Dziękujemy za pomoc przy organizacji obchodów Narodowego Święta Niepodległości: