home

Obchody 3 Maja w Murowanej Goślinie

W sobotę 2 maja w Kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa o godz. 15.00 odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny. W Eucharystii wzięły udział władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń. W homilii Proboszcz ks. Marek Chmara kilkukrotnie zadał pytanie „Quo Vadis Polonia?” Po mszy św. harcerze z Goślińskiego Szczepu ZHR „Wzgórze” zaprosili na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Słoneczne majowe święto na stadionie miejskim

Sobota 2 maja upłynęła nam na świętowaniu w atmosferze zabawy majówkowej. Wróciliśmy do dobrej sprawdzonej tradycji majówki. Do świętowania majowych świąt na stadion miejski wszystkich mieszkańców gminy zaprosił Burmistrz Dariusz Urbański.

O godzinie 12.00 rozpoczęły się Gminne zawody drużyn strażackich OSP. Z terenu gminy przyjechało 5 drużyn młodzieżowych i 8 seniorów aby rywalizować w konkurencjach sztafety z przeszkodami i sprzętem pożarniczym na bieżni stadionu oraz w spektakularnych zawodach z użyciem pomp, węży gaśniczych w strącaniu celu strumieniem wody. Najlepsza okazała się Ochotnicza Straż Pożarna w Murowanej Goślinie, która zajęła I miejsce w obydwóch kategoriach. Na nadchodzące święto strażaków w czasie wręczania drużynom zwycięskim nagród i dyplomów Burmistrz Dariusz Urbański i Przewodniczący Rady Miasta Konrad Strykowski złożyli życzenia wszystkim strażakom.

Rodzinnym piknikiem zaczęła się część artystyczna majówki. „Przystanek Zdrówko”, przygotowany przez Filharmonię Pomysłów swoim eko programem dla najmłodszych i rodziców był świetną okazją do szaleństw z ekoplastyką, ekosportem, ekomuzyką. Dzieci wykonywały z materiałów recyklingowych przepiękne kostiumy, nakrycia głowy i elementy dekoracyjne. W barwnym korowodzie pod sceną prezentowały się w tańcu przed królową naturą z eko przesłaniem dla wszystkich. Można było wziąć udział w wielu konkurencjach sportowych z wykorzystaniem eko sprzętu np. kręgli wykonanych z butelek pet. Na prawdziwie roots ucztę etniczną zaprosili bębniarze. Na przygotowanych instrumentach wykonanych ręcznie z naturalnych materiałów jak drewno i skóra zwierzęca tzw. djamba, bębnach afrykańskich mogły zagrać dzieci i dorośli tworząc w ramach warsztatów rytmiczne wariacje międzypokoleniowe pozytywnych wibracjii.

Ze sceny popłynęły znane dźwięki rodzimej kapeli Eka znad Trojanki. Zespół zaprezentował utwory znane i lubiane ze swojego starego i najnowszego repertuaru. Gośliniakom ale i też niektórym gościom z Poznania bardzo szczególnie przypadł do gustu występ kapeli, czemu dali wyraz w odważnych występach tanecznych solo.

Gwiazdą wieczoru byli Kabaret Antosia Szprychy, znany z sarkastycznego pokazywania życia polityczno – społecznego polskiej prowincji , który wystąpił w programie muzyczno- kabaretowym rozbawiając publiczność do łez. W świat przebojów disco polo zabrali nas Justyna i Piotr (Gośliniak), duet o sympatycznym przesłaniu miłości i pozytywnej zabawy. Program bardzo spodobał się publiczności, która licznie przybyła na stadion miejski. Do północy przy znanym i lubianym zespole z naszych stron, czyli Ale Band Murowana Goślina i okolice bawiła się przy mega hitach, a echo wspaniałej zabawy szerokopasmowo niosło się po nocnym niebie.

Uczestnicy majówki mogli również skorzystać z przygotowanych dmuchańców dla dzieci, fantastycznej gastronomii, stoisk i darmowej grochówki.

Cytując frazę utworu gwiazd Justyny i Piotra „Wrócę po Twoje serce” już za rok damy się porwać zabawie majówkowej. Dziękujemy wspaniałej publiczności za fantastyczną zabawę i zapraszamy na kolejne letnie imprezy. Do zobaczenia!

Strzelanie Trzeciomajowe

Tradycją obchodów 3 Maja w Murowanej Goślinie jest strzelanie zorganizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie. W tym roku w dniu 3 maja na strzelnicy brackiej strzelano do kilku tarcz. Oto zwycięzcy:

  • Tarcza 3 Majowa . – Jerzy Pędziński
  • Tarcza Burmistrza Miasta i Gminy ufundowana przez Burmistrza Dariusza Urbańskiego – Przemysław Popiak
  • Tarcza memoriałowa Kombatantów – czarnoprochowa – Tomasz Warzyniak
  • Tarcza Memoriałowa Andrzeja Trojanowskiego ufundowana przez prezesa Marka Radeckiego – Karol Stern
  • Tarcza punktowa – Michał Dura

Kura strącił Apoloniusz Twaróg

Bartłomiej Stefański

Arleta Włodarczak

MGOKiR

 

Fot.: Tomasz Mizgier, Bartłomiej Stefański