home

Refleksje pokoncertowe

Fakt, że poziom chóralistyki filipińskiej jest wysoki jest niezaprzeczalny. Zwykle koncertom filipińskich zespołów towarzyszy refleksja na temat granic możliwości głosu ludzkiego. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie wystąpiły dotychczas trzy zespoły z Filipin:

University of Santo Tomas Singers z Manili, pod dyrekcją Fidela G. Calalanga,Jr. wystąpił w VI edycji w 2013 roku, Novo Concertante z Manili, pod dyrekcją Arwina Tana wystąpił w VII edycji w 2014 roku W tegorocznej, VIII edycji Festiwalu wziął udział The University of the Philippines Concert Chorus (Chór Koncertujący Uniwersytetu Filipińskiego) z Quezon City pod dyrekcją Janet Sabas-Aracama.

Po koncercie pierwszego z wymienionych chórów wydawało się, że najwyższy poziom wokalny został osiągnięty. Kolejny, drugi zespół był perfekcyjny w zakresie wyzwalania pozytywnych emocji przez doskonale wykonawstwo muzyki chóralnej.

Koncertujący Chór Uniwersytetu Filipińskiego, tegoroczny uczestnik Festiwalu, sprawił że pojęcie ograniczeń ludzkiego głosu stało się względne.

Nasz filipiński gość wystąpił w niedzielny wieczór 21 czerwca, przed licznie zgromadzoną publicznością w auli Gimnazjum nr 1.

Już samo wejście zespołu na scenę, kiedy to zdecydowanym krokiem uśmiechnięci artyści, w pięknych strojach koncertowych, każdy po kolei zwracał się w stronę audytorium zajęli swoje miejsca na scenie. W pierwszej części koncertu znalazły się kompozycje muzyki sakralnej, m.in. Jubilate Deo – Ko Matsushita, Abendlied – Josepha Rheibergera, O Salutaris Hostia – Erika Esenvaldsa, Caritas et amor – Randala Stroope oraz na zakończenie Elijah Rock – Mosesa Hogana.

Pierwsze tego wieczoru dźwięki wprowadziły słuchaczy w niezwykły świat wywołujących dreszcze emocji. Z każdym utworem wyraźnie rosło napięcie, które osiągnęło apogeum przy brawurowo wykonanym Elijah Rock. Perfekcyjne współbrzmienia, wachlarz dynamiki od niesamowitego pianissimo po nasycone forte, doskonała intonacja i świetna interpretacja. Zdawać się mogło, że bardzo trudne, wymagające technicznie kompozycje nie mają dla filipińskich śpiewakow żadnych ograniczeń.

Po chwili przerwy, kiedy zespół zmienił stroje koncertowe, rozpoczęła się druga część koncertu. W programie znalazły się niezwykle barwne kompozycje, oparte o rodzimy folklor. Te wyrafinowane opracowania wykonane były z ruchem. Choreografia całej tej części koncertu była równoważnym i równie perfekcyjnie wykonanym elementem artystycznej prezentacji chóru. W programie znalazły się również fragmenty z musicalu Les Misérables – Clouda-Michela Schönberga. Publiczność mogła poczuć się przez chwilę jak w najlepszym teatrze na Broadway w Nowym Jorku. Po brawurowo zaśpiewanej wiązance piosenek szwedzkiej grupy ABBA, w opracowaniu Janet Aracama publiczność zerwała się z miejsc. Owacjom nie było końca. Tymczasem za chwilę już jako ostatni utwór koncertu prof. Janet Aracama, wykształcona śpiewaczka i piosenkarka musicalowa, aktualnie kierownik Katedry Dyrygentury na Uniwersytecie Filipińskim, już jako solistka zaśpiewała z towarzyszeniem chóru znaną piosenkę z filmu Skyfall, autorstwa Paula Epwortha, w aranżacji Elli Castro. Przy nieustających owacjach Pan Burmistrz Dariusz Urbański wręczył Pani Dyrygent Statuetkę Festiwalu oraz upominki, Radny Powiatu Poznańskiego, Pan Jarosław Dobrowolski przekazał podziękowania i upominki od Pana Starosty Poznańskiego. Na koniec zabrała głos prof. Janet Sabas Aracama. W ciepłych słowach podziękowała za zaproszenie do udziału w Festiwalu. Wspomniała, że dla chóru pobyt w Polsce jest pierwszym i na długo pozostanie w pamięci. Mówiła o wspaniałych ludziach, jakich spotkała w Polsce oraz znakomitym jedzeniu. Na bis Chór Koncertujący Uniwersytetu Filipińskiego wykonał piękną kompozycję Johna Lennona i Paula McCartneya w aranżacji Janet Aracama pt. Let in be.

Po zakończonym koncercie filipińscy artyści przy drzwiach wyjściowych dziękowali publiczności za przybycie na koncert. Można było również nabyć płyty CD i DVD oraz inne pamiątki z logo chóru.

Europejskie tournée Koncertowego Chóru Uniwersytetu Filipińskiego rozpoczęło się 22 maja koncertami w Rzymie, Mediolanie i Weronie. Następnie zespół koncertował w Bernie, Wiedniu i Brnie. 17 czerwca U.P.C.C. wziął udział w 26 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Krakowie, gdzie zdobył Grand Prix. Do Murowanej Gośliny przyjechał po koncertach w Berlinie. Następnym punktem tournée będzie udział w Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantans w Poznaniu i dalej koncerty w Gambach, Essen, Frankfurcie, Paryżu, Andorze, Barcelonie i na zakończenie 20 lipca w Madrycie.

Należy dodać, że cztery dni pobytu Filipińczyków w Murowanej Goślinie były bardzo pracowite. Zespół wystąpił przed publicznością w Swarzędzu, Skokach i Suchym Lesie. Wystąpił również w specjalnym koncercie dla uczniów goślińskich szkół.

 

prof. Elżbieta Wtorkowska

Dyrektor Festiwalu

Fot. Krzysztof Nowak

Po koncercie Burmistrz Dariusz Urbańskie skierował do P. prof. Elżbiety Wtorkowskiej – Dyrektor Festiwalu słowa podziękowania i uznania za organizację międzynarodowego przedsięwzięcia na tak wysokim poziomie. Stwierdził, że Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego, to jedna z najlepszych form promocji naszego miasta.