STREET JEST GIT

Grupa Nieformalna „Street jest git!” ze Stowarzyszeniem KGD „Fanaberia” rozpoczęła we wrześniu realizację projektu dla młodzieży gimnazjalnej w gminie Murowana Goślina. Projekt „Street jest git” uzyskał dofinansowanie z Funduszu inicjatyw Obywatelskich w ramach konkursu PISOP Wielkopolska wiara aktywnie działa. W projekcie udział wzięło 48 gimnazjalistów uczniów Gimnazjum nr 1 i nr 2 z Murowanej Gośliny.

W ramach projektu młodzież uczestniczyła w darmowych zajęciach z: koszykówki ulicznej (streetball), tańca ulicznego (streetdance), warsztatach modowo-fotograficznych (streetfashion) oraz zajęciach z organizacji imprez sportowych. Projekt trwał od września do końca października i jego zwieńczeniem był Festiwal „Strefa Ulicy” zorganizowany przez samych gimnazjalistów, który przez niesprzyjającą aurę musiał zostać przeniesiony pod dach Szkoły Podstawowej. W ramach festiwalu młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy podczas projektu, odbył się m.in. turniej koszykówki 3×3, pokazy mody, pokazy taneczne.

Wieńcząca całość wydarzeń wystawa fotograficzna, zorganizowana została w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza”. Wernisaż wystawy odbył się 8 listopada br. na który tłumnie przyszli uczestnicy, rodzice i pomysłodawcy projektu. Wiele ciepłych słów i wyrazów uznania pod adresem organizatorów skierował Burmistrz Dariusz Urbański, który objął projekt honorowym  patronatem. Podczas wernisażu uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki i opaski z hasłem przewodnim „Street jest git!”, a sponsorzy i osoby zaangażowane dyplomy i podziękowania.

A ostateczny wyraz wystawa nabrała w momencie kiedy uczestnicy i goście złożyli swoje podpisy pod zdjęciami. Jaka jest wystawa?

Wystawa fotograficzna  Festiwal Strefy Ulicy w Klubie Osiedlowym to reportaż zaaranżowany w sali galerii na kawałek ulicy. Strefę ulicy trudno przenieść we wnętrza czterech ścian. Pomysł na złapanie odrobiny klimatu „streetu” to kartony, śmieci, karoseria i opony samochodowe, taśmy ostrzegawcze, hydrant, puszki po sprayach, trampki zawieszone na drutach elektrycznych nad ulicą. Karton w panoramie ulicy występuje pod różnymi postaciami , jest pudłem na towary dostarczane do sklepów i zbędny wystawiany na ulicę. Street dancerzy wykorzystują go jako podkład do tańczenia, czasem ogrzewa bezdomnych włóczęgów śpiących na ulicach wielkich miast. Zdjęcia przyczepione do ścian z kartonu są jakby informacją  żyjącą na ulicy niczym ogłoszenie, afisz, ulotka. Zycie ulicy to ciągły ruch. Wszystko co pojawi się w jej strefie może być za  chwilę zastąpione kolejnym zdarzeniem, informacją. Ekspozycja zdjęć  to reportaż , rozchodzi się jak  plotka po ulicy  o tym co się wydarzyło na warsztatach  i festiwalu.

Wyrazy uznania należą się uczestnikom  projektu „Steet jest git!”, dziękujemy wszystkim sponsorom, instytucjom i osobom za pomoc organizacyjną.. Gratulujemy Grupie Nieformalnej „Street jest git!” i Stowarzyszeniu KGD „Fanaberia” pomysłu, realizacji i życzymy jak najwięcej tak udanych „fanaberii” .

Bartłomiej Stefański
Agnieszka Szymańska – Wojtera