Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie

Czcimy pamięć o Powstańcach Wielkopolskich

W niedzielę 27 grudnia 2015 r. w naszej gminie odbyły się obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Rozpoczęły się uroczystością na placu Powstańców Wielkopolskich z udziałem władz samorządowych, potomków powstańców, przedstawicieli szkół, stowarzyszeń, strażaków, harcerzy, pocztów sztandarowych i mieszkańców. Podczas wspólnego śpiewania hymnu państwowego kibice Lecha Poznań odpalili race. Następnie wieniec od społeczeństwa miasta i gminy złożyli: Burmistrz Dariusz Urbański, Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski, Wiceburmistrz Krzysztof Oczkowski, Przewodniczący Komisji Gospodarczej Szymon Pędziński i syn Powstańca Wielkopolskiego Jan Kasseja. Kwiaty złożyli też kibice Lecha Poznań. Potomkowie powstańca Leona Szafrańskiego zapalili znicze.

Dalsza część obchodów miała miejsce w Białężynie. W kościele pw. św. Tymoteusza odbyła się uroczysta msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich koncelebrowana przez proboszcza ks. Tomasza Nawrockiego i proboszcza Długiej Gośliny ks. Jana Kwiatkowskiego. Na mszę przybyli także przedstawiciele gminy Oborniki: Adam Olejnik – Starosta Powiatu Obornickiego Roman Białachowski Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego1918-1919 w Obornikach. Mszę wokalnie uświetnił Chór Mieszany „Vocantes” pod kierunkiem prof. Leszka Bajona. W homilii ks. Jan Kwiatkowski  przytoczył słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko.” Słowa tego cytatu pojawiały się podczas całej homilii. Ks. Jan Kwiatkowski podkreślił rolę rodziny. Ubolewał nad stosunkami we współczesnej rodzinie, jako wzór do naśladowania dla nas dał Maryję, Józefa i ich dziecko Jezusa.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się do Szkoły Podstawowej im. Leona Masiakowskiego w Białężynie. W swoim wystąpieniu Burmistrz Dariusz Urbański nawiązał do historii Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Goślińskiej. Następnie Pani Katarzyna Jankowiak przedstawiła prezentację o genezie i przebiegu powstania. Na zakończenie Pan Jan Kasseja, syn powstańca zaintonował pieśni patriotyczne, które publiczność śpiewała wraz z nim.

Arleta Włodarczak
Fot. Tomasz Mizgier

Chylimy czoło przed Powstańcami Wielkopolskimi, podajemy nazwiska powstańców z Ziemi Goślińskiej umieszczone na pamiątkowej tablicy, ufundowanej w 2014 roku przez Cech Rzemieślników Kupców i Przedsiębiorców oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie:

Exit mobile version