Boduszewskie Targowanie

Szesnasty raz już spotkaliśmy się na Targu Wiejskim w Boduszewie. Malowniczo położona wioska, wśród pól i łąk z pięknym pałacem przyciąga turystów i gośliniaków swym urokiem i gościnnością mieszkańców. W dniu 4 czerwca br. od godz. 13.00 już można było skorzystać z oferty sprzedażowej rękodzielników i producentów rolnych z degustacją wspaniałych ciast, wędlin, serów, smalcu i wypieków. Targ Wiejski jest doskonałą okazją do pobycia na świeżym powietrzu, do spacerów i spotkania się z przyjaciółmi, sąsiadami w fajnym miejscu, w sympatycznej atmosferze.

O godzinie 15.00 burmistrz Dariusz Urbański, przewodniczący Komisji Gospodarczej Rady Miejskiej Szymon Pędziński, radny Rady Miejskiej Michał Hałas sołtys Boduszewa Elżbieta Winogrodzka, właścicielka pałacu Felicja Wawrzyniak, prezes OSP Boduszewo Stanisław Grabiński, dyrektor MGOKiR Arleta Włodarczak otworzyli oficjalnie XVI Targ Wiejski w Boduszewie. W tym roku nieco odmiennie ustawiono scenę bliżej publiczności, co sprawiło wrażenie bliższego kontaktu z występującymi artystami. Mieliśmy okazję podziwiać w programie zatytułowanym „Cudze chwalicie, swego nie znacie” grupy działające w naszej gminie w zespołach amatorskich. Niektórzy artyści wystąpili po raz pierwszy. Program przewidywał występy wokalne, taneczne i instrumentalne. I tak zaprezentowali się: znany Zespół Folklorystyczny „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej w odsłonie grupy młodszych tancerzy i starszych kolegów, Zespół Taneczny OSP pod kierunkiem Moniki Pyś, Zumba Fitnes pod przewodnictwem Magdaleny Lamentowicz prowadzącej Studio Harmonia Ruchu w Murowanej Goślinie, uczestnicy Gminnego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków z Przedszkola „Groszek” w Murowanej Goślinie ze wschodzącą gwiazdą tych konkursów, odnoszącą sukcesy Joasią Wachowiak, uczniowie szkoły gry na instrumentach z ośrodka kultury w Murowanej Goślinie pod kierunkiem Alicji Duszczyk i Zespół Śpiewaczy PZERiI „Goślinianka”, również pod kierunkiem Alicji Duszczyk. W tym samym czasie trwał przejazd zabytkowych motocykli „Bezpieczny dojazd na targ” trasą z placu Powstańców Wielkopolskich w Murowanej Goślinie, przez Owińska do Boduszewa. Na placu za pałacem zaparkowało ponad dwadzieścia pięknie odrestaurowanych zabytkowych motocykli. Maszyny przyciągnęły uwagę publiczności, która mogła wziąć udział w konkursie charakterystycznym dla zlotów motocyklowych, czyli „rzut oponą od ruska”, co oznacza rzut na najdalszą odległość oponą od motocykla radzieckiej produkcji. Konkurs poprowadził Jaromir Korta z gminy Czerwonak. W tej zacnej konkurencji wzięły udział również panie. Zwycięzcy w swoich kategoriach zostali nagrodzeni na scenie. Wybrano również najpiękniejszy motocykl parady. Zwyciężyła stara Osa barwy czerwonej, wyremontowana przez swojego właściciela i jednocześnie organizatora przejazdu, mieszkańca Boduszewa Marcina Koralewskiego. Po motocyklowych emocjach na scenie pojawił się zespół z Piasków, kapela podwórkowa „Piaskowianie” w swoim wesołym, rozrywkowym repertuarze. Jak co roku uczestnicy targu brali udział w losowaniu nagród loterii fantowej. Główną nagrodę loterii (ławostół) wygrał członek rady sołeckiej przebrany za mnicha Arkady Sikorski.  Po rozlosowaniu nagród zaczęła się tradycyjnie zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Quadro Band”. Ponadto na Targu Wiejskim miał miejsce konkurs strzelecki do tarczy z broni pneumatycznej. Swoje arcydzieła cukiernicze serwowały miejscowe gospodynie w kawiarence o wdzięcznej nazwie „Boduszewianka”. Było też gigantyczne ognisko i moc atrakcji dla najmłodszych.

Bartłomiej Stefański

Fot. Bartłomiej Stefański, Tomasz Mizgier

Imprezę zrealizowano z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina. Sponsorem imprezy był Pobiedzisko- Gośliński Bank Spółdzielczy oraz Biuro Ruchu Turystycznego i Transportu ELKOTUR-BIS Elżbieta Kopczyńska

Sponsorzy targowej loterii fantowej:

Sponsor nagrody głównej: Violetta i Marek Kroteccy Firma Mark-Drew

Sponsorzy pozostałych nagród loterii:

1. Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina,
  2. Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”
  3. Dom Kultury w Murowanej Goślinie,
  4. Felicja Wawrzyniak,
  5. Monika i Krzysztof Malecha,
  6. Wiesława i Wojciech Stawscy,
  7. Urszula Kobrzyńska-Weiss,
  8. Donata i Krzysztof Mikołajczyk.

Sponsorzy nagrody w konkursie dla motocyklistów:

1. Michał Hałas
  2. AGROTURYSTYKA MIÓD-MALINA