home

Złote Piaski zdobyte!

W dniach od 3 – 12.08.2016 na bułgarski Balkan Folk Festiwal udały się kolejny raz wspólnie Orkiestra Dęta OSP i Zespół Folklorystyczny Goślinianie. Festiwal ma formę prezentacji różnych zespołów grających, tańczących i śpiewających. Codzienne wieczorne koncerty odbywają się przy pełnej widowni tamtejszego amfiteatru zlokalizowanego na plaży, w pobliży pięknej mariny. Oba zespoły po raz kolejny wspólnie reprezentowały nasze miasto i gminę. Bułgaria przywitała nas upalnym słońcem i słonym morzem z wodą o 26 stopniach.

Po drodze podczas noclegów mogliśmy zobaczyć namiastkę Serbii w samym Belgradzie.

Mimo, że łącznie wyjazd trwał 10 dni, jednak czas na Warneńskiej plaży uciekł bardzo szybko.

Podczas wieczornych koncertów Goślinianie prezentowali tańce Wielkopolski, Krakowiaki i regionu lubelskiego, Orkiestra ze swego repertuaru wybierała znane „szlagiery”, często zapraszając publiczność do wspólnej zabawy.

Należy podkreślić fakt dużego zaskoczenia i wielu pochwał ze strony organizatorów festiwalu, którzy twierdzili, że po raz pierwszy na festiwalu mają przyjemność gościć współpracujące na scenie Zespół Folklorystyczny i Orkiestrę Dętą! Każdy wieczorny koncert poprzedzała parada, w naszym wykonaniu z przystankami na muzyczne zaproszenia.

Podczas wieczornych koncertów mieliśmy okazję posłuchać i pooglądać prezentację wielu zespołów przybyłych na festiwal tu szczególnie wiele tanecznych zespołów z Rumunii  i Serbii, orkiestr dętych z Polski, a także większych i mniejszych zespołów wokalnych.

Dobrej atmosferze festiwalu sprzyjało wspólne zakwaterowanie wszystkich zespołów w jednym hotelu, co pozwalało na bliższe poznanie muzyki i kultury innych narodów.

Po ostatnim koncercie oba zespoły otrzymały pamiątkową statuetkę i zdjęcie, warto podkreślić, że byliśmy jedynymi zespołami, które na scenie zrewanżowały się drobnymi pamiątkami z naszego miasta.

W imieniu obu zespołów pragnę podziękować Włodarzom naszego miasta za pomoc w sfinansowaniu kosztów przejazdu zespołów oraz Ośrodkowi Kultury za pomoc organizacyjną.

 

Kolejny wspólny, festiwalowy wyjazd uważam za udany i dobry prognostyk dla dalszych wspólnych artystycznych projektów.

 

 

 

 

Mateusz MJ Sibilski

 

 

Foto: Joanna Duhr, Agnieszka Gontarek