home

Radosne 35. lat „Canzony”

„Kiedy przed 35 laty zakładałam Chór Dziewczęcy,
nie planowałam tak dalekiej jego przyszłości…”
to słowa prof. Elżbiety Wtorkowskiej
ze wstępu do urodzinowego folderu

 

Kolejne 35. urodziny Chóru Dziewczęcego „Canzona” rozpoczęły się nietypowo. Założycielka i wieloletnia dyrygentka chóru Elżbieta Wtorkowska jest profesorem sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Przedstawiła prezentację pt. „ Społeczne motywacje uczestnictwa w chórze na przykładzie 35 lat działalności Chóru Dziewczęcego „ Canzona” z Murowanej Gośliny”. Trzydzieści pięć lat to ciągły rozwój – powstanie klas muzycznych, organizacja koncertów innych chórów, powstanie nowych formacji chóralnych „Canzona”, warsztaty interdyscyplinarne, organizacja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego.

Po tym niezwykłym wykładzie w auli zabrzmiała muzyka. W pierwszej części były to utwory sakralne, w kolejnej odsłonie utwory ludowe i muzyka współczesna, którą na przemian wykonywały Chór Dziecięcy „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej oraz chóry „Canzona Kameralna” i Żeński „Canzona-Absolwent” pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej. Na fortepianie akompaniowała Weronika Jarzyńska, która przygotowała też choreografię do dwóch układów tanecznych zaprezentowanych przez uczestników

tegorocznych warsztatów artystycznych w Chorwacji. Na finał wszystkie chóry zaśpiewały „Dni, których nie znamy” w specjalnym na tą okazję opracowaniu Orlina Bebenowa.

W dniu urodzin nie mogło zabraknąć życzeń oraz wyrazów wdzięczności dla chórzystów i dla dyrygentek: profesor Elżbiety Wtorkowskiej oraz Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej, dzięki ich pracy i pasji chóry istnieją, rozwijają się i są chlubą goślińskiej ziemi Jako pierwszy życzenia złożył Burmistrz Dariusz Urbański, który podkreślił rolę chóru w naszej lokalnej społeczności i w promocji naszego miasta w Polsce i za granicą. Pogratulował Chórowi Żeńskiemu zajęcia II miejsca na V Międzynarodowym Konkursie w Paralii w Grecji. Prezentem od Burmistrza i Rady Miejskiej z okazji 35. urodzin jest sfinansowanie podróży Chóru Dziecięcego na Konkurs do Walii w listopadzie br. Wszystkie chórzystki i chórzyści zostali obdarowani też okolicznościowymi kubkami. Następnie głos zabrał wieloletni przyjaciel chórów Jarosław Dobrowolski, przekazał okolicznościowy medal Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i osobisty prezent – teczki do nut dla wszystkich chórów z herbem miasta i napisem Canzona. Życzenia złożyli także: zaprzyjaźniony Chór Męski „Akord” ze Swarzędza, przybyła ze Szczecina dyrygentka Iwona Wiśniewska-Salamon i dyrektor ośrodka kultury Arleta Włodarczak. Licznie zgromadzona publiczność mogła śledzić dokonania chóru na przestrzeni trzydziestu pięć lat na prezentacji przygotowanej przez Tomasza Mizgiera z ośrodka kultury. Na koniec uroczystości zaproszono chórzystów i publiczność na urodzinowy tort. Wszystko to działo się w niedzielny wieczór 2 października 2016 roku w Murowanej Goślinie

 

Arleta Włodarczak
Fot. Bartłomiej Stefański

 

Kiedy przed 35 laty zakładałam Chór Dziewczęcy, nie planowałam tak dalekiej jego przyszłości. Początkowo zespół skupiał uczennice Zbiorczej Szkoły Gminnej w Murowanej Goślinie od V do VIII klasy. Po kilku latach, kiedy zainteresowanie chórem osiągającym sukcesy w Polsce i poza granicami było bardzo duże, zaprosiłam do nowego Chóru Canzonetki młodsze dzieci – nawet przedszkolaki. Zespół ten po przerwie koncertował pod nazwą Canzonetta. Bardzo ważną formą działalności Canzony stało się organizowanie koncertów zaproszonych zespołów. I tak w Murowanej Goślinie, w kościele pw. św. Jakuba, dzięki życzliwości ówczesnego proboszcza ks. Edmunda Szymańskiego, wielokrotnie gościliśmy chóry i orkiestry z Niemiec, Holandii, Rosji, USA, Szwecji, Francji i oczywiście z Polski. Z okazji jubileuszu XX – lecia Chóru Dziewczęcego Canzona do wspólnego koncertu zaprosiłam Panie – Absolwentki. I tak rozpoczął swoją działalność Żeński Chór Canzona-Absolwent. Jednocześnie symbolicznie przekazałam wówczas batutę Adriannie Wtorkowskiej. Młoda dyrygentka nie tylko kontynuowała dotychczasową działalność. Na potrzebę własnego koncertu dyplomowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu powołała zespół mieszany – Canzona Okazjonalna. Forma zespołu mieszanego pojawiła się też siedem lat temu jako zespół Canzona Plus. Na stałe w Rodzinie Chóralnej Canzona z inicjatywy Adrianny Wtorkowskiej rozpoczęły swoją działalność Chór Kameralny Canzona (2008) oraz Chór Chłopięcy Canzona (2009-2012). Wszystkie zespoły Canzona prowadzą własną działalność koncertową zdobywając liczne laury podczas konkursów i festiwali.

W ramach działalności organizacyjnej chórów Canzona od 2007 roku odbyły się: Międzynarodowe Spotkania Chóralne oraz dziewięć edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Koncerty festiwalowe są możliwe do realizacji dzięki współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji oraz wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy Murowanej Gośliny.

A w Murowanej Goślinie przez minione dziesięć lat koncertowały chóry z Chin, Japonii, Puerto Rico, Ekwadoru, Wenezueli, Brazylii, Hiszpanii, Francji, Rosji, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji, Filipin, Turcji, Korei Południowej, Holandii, Szwecji, Niemiec, USA, RPA oraz z Polski.

Przez Chóry Canzona przez trzydzieści pięć lat przewinęło się setki dzieci. Poznały one piękną literaturę chóralną z całego świata, nauczyły się śpiewać, poznały zapis nutowy. Kilka z absolwentek chóru jest dzisiaj muzykami. Nauczyły się też współodpowiedzialności w grupie, dwie absolwentki wstąpiły do zgromadzeń zakonnych. Zwiedziły również z chórem wiele pięknych miejsc w Polsce i w Europie.

Zmienia się wokół nas świat, pięknieje nasza Ojczyzna. Rosną wymagania wobec młodych ludzi, wszystko pędzi, nie wiedzieć dokąd. A Chór Canzona trwa. Niech tak będzie

 

Elżbieta Wtorkowska