home

Półmaraton na poziomie

Krzysztof Pietrzyk powtórzył sukces z ubiegłego roku i zwyciężył w XXI Mistrzostwach Polski Weteranów w Półmaratonie. Trasę zlokalizowaną między Murowaną Gośliną i Kamińskiem (pokonywaną dwa razy) przebiegł w czasie 01:14:19. Z niewiele gorszymi wynikami na mecie pojawili się: Przemysław Fornalik (01:14:58), Tomasz Sobczyk (01:15:03). Pierwszą wśród kobiet była Klaudia Walewska (01:27:47), a kolejne to Justyna Szczutkowska  (1:33:14) i Anna Skrzypczak  (01:35:22).

Największy aplauz otrzymali najstarsi uczestnicy półmaratonu, m.in. świetnie znana biegaczom i kibicom „pani z parasolką”, czyli Maria Pańczak, a także Janina Rosińska (kategoria 80+ !), a wśród panów 80-latkowie: Henryk Jakubiak, Wojciech Grochocki, Mieczysław Wrona. Uczestnicy zgodnie zachwalali całą organizację biegu, zabezpieczenie, posiłki, a także zwracali uwagę na spontanicznie powstające na trasie dodatkowe punkty odżywcze i stanowiska kibiców. W Kamińsku jedna z mieszkanek częstowała biegaczy łakociami, a grupa Wesoły Rower urządziła w Rakowni prawdziwą imprezę z tańcami i dopingiem dedykowanym (na podstawie imion biegaczy z numerów startowych i koszulek).

Na mecie biegu dekorowali medalami wszystkich uczestników Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski, Przewodniczący Komisji Gospodarczej RM Szymon Pędziński oraz radny Rady Powiatu Poznańskiego Stanisław Woźniak. Oni też wręczali wraz z Burmistrzem Dariuszem Urbańskim puchary i medale dla zwycięzców.

Nasza impreza biegowa zaliczana jest do cyklu Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie, honorowy patronat nad nią objął burmistrz Dariusz Urbański. W tym roku zawody ukończyła rekordowa liczba zawodników – 446 osoby (wystartowało 446 osób).

Zawodnicy walczyli o tytuły mistrzów Polski w 11 kategoriach wiekowych. W tym roku po raz trzydziesty szósty zorganizowaliśmy bieg długodystansowy. Bieg przez lata zmieniał swój charakter i dystans. Przez ostatnie kilkanaście lat jesteśmy organizatorami Mistrzostw Polski na dystansie półmaratonu. Bieg ma dwuczłonową nazwę, był to jednocześnie XXXVI Mały Gośliński Maraton Weteranów. Jest to najstarsza impreza cykliczna w naszej gminie. Cieszymy się, że Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki obdarza nas zaufaniem i powierza organizację tej rangi imprezy. Uczestniczący w zawodach Wiceprezes PZWLA Tadeusz Maj wręczył Puchary Prezesa PZWLA dla najlepszych zawodników  wg przelicznika WMA, który pozwala oszacować wartość indywidualnego rezultatu każdego biegacza bez względu na wiek. Puchary otrzymali: Justyna Szczutkowska (K-50) i Zdzisław Kazibut (M-60).

Wśród zawodników zagranicznych najszybszy był John Catlow z Murowanej Gośliny. Najlepszym zawodnikiem niepełnosprawnym okazał się Andrzej Ludzkowski. Najstarsi zawodnicy Janina Rosińska i Wojciech Grochocki otrzymali Puchary Burmistrza Miasta i Gminy. Natomiast zwycięzcy biegu w kat. open Krzysztof Pietrzyk i Klaudia Walewska otrzymali Puchary ufundowane przez Jarosława Dobrowolskiego.

Półmaraton ukończyło 46 Gośliniaków (16 kobiet i 30 mężczyzn). Najszybsze z nich panie to: Katarzyna May-Adamek (1:43:43), Katarzyna Falińska (1:50:20), Katarzyna Hałas (1:51:45); wśród panów najlepsi byli: Marcin Mazurkiewicz (1:25:32), Sebastian Kaproń (1:26:52) , Dariusz Gogorliński (1.29.11). Wszyscy Gośliniacy otrzymali koszulki z naszym hasłem „Murowana Goślina biega”. Wśród startujących był m.in. przeor Jasnej Góry Ojciec Marian Waligóra, który zajął 7 miejsce w swojej kategorii i 53. w kategorii open.

Imprezą towarzyszącą były biegi uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zorganizowane przez Szkolny Związek Sportowy pod kierownictwem Krzysztofa Krysztofiaka. A oto najlepsi:

Dziewczęta szkoła podstawowa

 1. Dominika Bożkiewicz (SP 1)
 2. Marta Krauze (SP 2)
 3. Maja Gałęska (SP 2)

Chłopcy szkoła podstawowa

 1. Szymon Twardoń (SP 2)
 2. Franciszek Morawski (SP 1)
 3. Max Marczak (SP 2)

Dziewczęta gimnazjum

 1. Julia Krause (Gimnazjum nr 1)
 2. Daria Brzęcka (Gimnazjum nr 1)
 3. Julia Dąbrowska (Gimnazjum nr 1)

Chłopcy gimnazjum

 1. Tobiasz Łukaszyk (Gimnazjum nr 1)
 2. Krystian Ściepura (Gimnazjum nr 1)
 3. Tobiasz Siniawski (Gimnazjum nr 1)

Najmłodszą uczestniczką biegów była sześcioletnia Patrycja Bałażyk.

W tym roku start i meta zawodów ponownie była na ul. Kolejowej. Zawodnicy i kibice podkreślali, że ta przestrzenna lokalizacja to znakomite miejsce na kolejne lata.

MGOKiR w Murowanej Goślinie i Społeczny Komitet Organizacyjny serdecznie dziękują za wsparcie finansowe i pomoc organizacyjną.

SPONSORZY:
• Gmina Murowana Goślina
• Urząd Marszałkowski w Poznaniu
• Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy
• Jarosław Dobrowolski

• Lokalna Grupa Działania „Kraina Trzech Rzek”
• Agencja Grupy PZU Karol Schulz

POMOC ORGANIZACYJNA:
• Liczni wolontariusze – młodzież z Gimnazjum nr 1, mieszkańcy Rakowni, pracownicy UMiG, nauczyciele, biegacze, liczne osoby, które spontanicznie pomagały (punkty odżywcze, meta biegu, biuro zawodów)
• OSP Rakownia, OSP Długa Goślina, OSP Murowana Goślina
• Grupa „Wesoły rower”
• Komisariat Policji w Murowanej Goślinie
• Komenda Miejska Policji w Poznaniu
• Straż Miejska w Murowanej Goślinie

• Arek Bednarek (prowadzenie profilu półmaratonu na facebooku) i Dominik Kowal (prowadzenie strony półmaratonu),

NEURO-FIZ Barbara Nadolska Gabinet Masażu, Fizjoterapii i Rehabilitacji

• MG SPORT I NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.

• ROD „BRATEK”

• Nauczyciele wychowania fizycznego w goślińskich szkołach

• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy

• Firma Stefan Wysocki, Hanna Olejniczak, Leszek Łuczak.

Bieg organizują:

 • Społeczny Komitet Organizacyjny biegu w składzie: Wojciech Krzysztoń, Jerzy Giersig, Andrzej Skubel.
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

 

Bardzo dziękuję swoim współpracownikom: Markowi Derbichowi, Marioli Kozieł, Tomkowi Mizgierowi, Bartkowi Stefańskiemu, Agnieszce Szymańskiej-Wojterze i Zdzisi Trojanowskiej za zaangażowanie w organizację mistrzostw.

Arleta Włodarczak, Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Tomasz Szwajkowski, Tomasz Mizgier