XVII Targ Wiejski za nami

XVII Targ Wiejski w Boduszewie rozpoczął się już o poranku w dniu 10 czerwca br. O 10.00 przed pałacem Burmistrz Dariusz Urbański powitał wszystkich osiarzy przybyłych z całej Polski na zlot tych zabytkowych skuterów rodzimej produkcji i rozdał upominki (koszulki i pamiątki z Murowanej Gośliny).Od godziny 13.00 stoiska sprzedażowe z produktami rolnymi i rękodzielniczymi już działały i pierwsi goście Targu Wiejskiego zaczęli pojawiać się na terenie parku przy pałacu. O godzinie 15.00 oficjalnie otwarto XVII Targ Wiejski w Boduszewie. Na scenie pojawili się: Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański; Radni Rady Miejskiej: Szymon Pędziński, Michał Hałas, Andrzej Kuźniewski, Sołtys Boduszewa – Elżbieta Winogrodzka, Marcin Trybulski – Naczelnik OSP Boduszewo i Gospodarz Pałacu w Boduszewie –Felicja Wawrzyniak. Życząc dobrej zabawy zainicjowali występy artystyczne. W programie artystycznym pt: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” znalazły się prezentacje naszych zespołów. Publiczność mogła zatem obejrzeć: zespół wokalny „Goślińskie Chabry” pod kierunkiem Marcina Matuszewskiego, zespół folklorystyczny „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej – najmłodszą grupę, grupę Zumba Fitness ze studia Harmonii Ruchu Magdaleny Lamentowicz, zespół śpiewaczy PZERiI „Goślinianka” pod kierunkiem Alicji Duszczyk, zespół wokalny „Una Canto” pod kierunkiem Aliny Forysiak, uczniów szkoły gry na instrumentach działającej w ośrodku kultury pod opieką artystyczną Alicji Duszczyk, uczestników Gminnego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków: Kubę Klepackiego, Cecylię Kubińską, Małgosię Jakubowską, Maję Tyborską, Orkiestrę Dętą OSP pod kierunkiem Mateusza MJ Sibilskiego. O godzinie 17.00 na targu pojawili się osiarze, czyli parada zabytkowych, pięknie zachowanych lub odrestaurowanych polskich skuterów Osa. Zlot zorganizowali: Jaromir Korta mieszkaniec gminy Czerwonak i radny tej gminy oraz Marcin Koralewski – mieszkaniec Boduszewa. Na zlocie zjawiło się kilkadziesiąt motocykli Os i innych zabytkowych oraz współczesnych maszyn, kilka interesujących zabytkowych aut oraz pojazdy wojskowe zaparkowane w tajemniczej bazie w głębi ogrodu. Organizatorzy zlotu zapewnili wspaniałą zabawę w klimatach motocyklowych. Każdy mógł wziąć udział w rzucie oponą od Osy do celu oraz wyścigu z kierownicą i przednim kółkiem. Były też nagrody. Puchar Burmistrza dla właściciela najstarszej Osy otrzymał Krzysztof Maćkowiak z Leszna.

Puchar Sołtysa za najlepszy strój z epoki przyznano Magdalenie Zielke, pseudonim „Złotowłos” z Czerska. Jedyny celny rzut oponą od Osy wykonał Jan Mikołajczak z Potasz. Bon paliwowy otrzymał Marian Kostulski z Olkusza. Na targu odbył się również tradycyjny konkurs strzelecki do tarczy z broni pneumatycznej z nagrodami. Kawiarenka „Boduszewianka” serwowała lokalne wypieki, było ognisko, atrakcje dla dzieci i niezwykle ciekawa mini wystawa starych komputerów, na których można było pograć w zabytkowe już gry. Publiczność rozbawił „Kabaret na różne okazje”, który tworzą Marcin Samolczyk i Lech Faron, wystąpiła z nimi utalentowana młoda wokalistka Wieczór rozpoczął się zabawą taneczną, na której uczestnicy imprezy bawili się do godz. 24.00. Atrakcją, którą z zaciekawieniem śledzili goście targu był warsztat artysty rzeźbiarza Jacka Kuci, w którym powstawał przez cały czas trwania targu z kawałka topolowego drewna zamyślony anioł. Imprezę poprowadził Mateusz MJ Sibilski zapraszając za rok na osiemnastkę Targu Wiejskiego.

Tekst i zdjęcia Bartłomiej Stefański