„Łobuzerskie” dożynki w Łopuchowie

– Prosimy o rozpoczęcie obrzędów dożynkowych – radośnie zawołali Jan Grabkowski, starosta poznański, z Leszkiem Sommerfeldem sołtysem Łopuchowa i Dariuszem Urbańskim burmistrzem Murowanej Gośliny, który dodał, że dożynki ze starostą poznańskim gmina może organizować co roku.

– Dzisiejsze święto pokazuje, że my w Łopuchowie nie boimy się wyzwań, dlatego bardzo cieszę, że mogliśmy razem świętować, za co wszystkim bardzo dziękuję – nie ukrywał radości Leszek Sommerfeld, sołtys Łopuchowa.

Po kilku latach przerwy mieszkańcy powiatu mieli okazję w minioną sobotę, 26 sierpnia uczestniczyć w dożynkach powiatowo-gminnych. Tym razem zostały one zorganizowane w Łopuchowie. – Wybór nie był przypadkowy, chcemy pokazać naszym wszystkich mieszkańcom, że również gminy w tak zwanym drugim pierścieniu powiatu bardzo dobrze się rozwijają, mimo że są nieco oddalone od Poznania – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Tradycyjnie świętowanie w Łopuchowie rozpoczęła msza św. odprawiona w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne plony, której przewodniczył proboszcz ksiądz Jan Kwiatkowski. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnili Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie pod batutą Mateusza Sibilskiego i zespół liturgiczny pod kierunkiem Jadwigi Kądzielawy. Następnie wszyscy goście barwnym korowodem przemaszerowali na miejscowy stadion, gdzie rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Gospodarze dożynek Jan Grabkowski i Dariusz Urbański sierpiem przecięli powróz, a następnie przed sceną pojawiali się kolejno członkowie zespołu Goślinianie oraz delegacje z wieńcami dożynkowymi, a także starostowie dożynek Ewa Bugajna i Piotr Staszczak z bochnami chleba. Całej uroczystości towarzyszyły pieśni ludowe i tańce tradycyjnie przygotowane przez zespół Goślinianie z towarzyszeniem kapeli pod kierunkiem Tomasza Kaniewskiego.

– Dzisiejsze święto w Łopuchowie to święto pracy nie tylko rolników, którym osoboście składam podziękowania za ich trud, ale wszystkich ludzi pracy. Bo tu, w powiecie, udowadniamy, jak bardzo jesteśmy przedsiębiorczy, jak potrafimy działać, by utrzymać taki rozwój – mówił Jan Grabkowski.

Jak podkreślał Dariusz Urbański, burmistrz Murowanej Gośliny, dożynki to moment, kiedy podkreślamy jak duży szacunek mamy dla naszych rolników. I choć tegoroczne plony nie do końca są obfite, to mamy powody do dumy i radości.

– Mam nadzieję, że mimo tegorocznych problemów rolnicy z powiatu mają plony wystarczające do zapełnienia spiżarni i zarobienia na godne życie. Życzę Wam, aby powodów do radości i świętowania w przyszłym roku było jak najwięcej – mówił Dariusz Urbański. – Z wdzięcznością i szacunkiem patrzę na tych, którzy swoją codzienną pracą dbają, aby tego chleba i wszystkich innych produktów pracy rolników nie zabrakło – dodał burmistrz Murowanej Gośliny.

Dla mieszkańców i gości wokół sceny przygotowane zostały stoiska z pysznym, tradycyjnym jedzeniem, a długa kolejka ustawiała się po losy w loterii. Wśród atrakcji zaplanowano występ Zespołu Folklorystycznego „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej, koncerty Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie i kapeli podwórkowej No to Cyk. Wieczorem około godziny 20.30 odbyło się losowanie głównych nagród loterii fantowej.

Ale prawdziwe szaleństwo rozpoczęło się, gdy na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – zespół Łobuzy. Cały plac wypełnił się rozbawionymi i roztańczonymi mieszkańcami. Po występie Łobuzów trwała tradycyjna zabawa dożynkowa.

Sołectwo Łopuchowo przybrało piękną, dożynkową szatę, przyciągały wzrok pomysłowe dekoracje. W konkursie na najpiękniej przystrojone obejście, organizowanym przez LGD „Kraina Trzech Rzek” pierwsze miejsce zajęła Maria Radomska, drugie Danuta Drela, a trzecie Kinga i Paweł Szuberscy.

W uroczystościach dożynek powiatowo-gminnych uczestniczyli m.in. Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański oraz Piotr Zalewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, radni powiatu, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu poznańskiego, radni Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie, delegacje sołectw i osiedli Gminy Murowana Goślina, senator Piotr Florek poseł PE Adam Szejnfeld.

Organizatorzy dożynek powiatowo-gminnych składają serdeczne podziękowania Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, Justynie Furman – Dyrektor Gimnazjum nr 1, OSP w Murowanej Goślinie i OSP Łopuchowo oraz wszystkim darczyńcom i sponsorom.

Katarzyna Wozińska-Gracz

Dyrektor Wydziału Gabinet Starosty, Rzecznik Prasowy