Dzień Ziemi – Gminny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo-Leśnej

W dniu 19 kwietnia br. po raz dwudziesty czwarty odbył się konkurs przyrodniczy, po półmaratonie weteranów najstarsza impreza cykliczna organizowana przez nasz ośrodek kultury.

Celem konkursu jest pobudzenie dzieci do aktywnego budowania ,,świadomości ekologicznej’, czyli szeroko pojętej wrażliwości człowieka na otaczającą go przyrodę. Konkurs ma m.in. przybliżyć uczniom podstawowe pojęcia z zakresu nauki o środowisku przyrodniczo-leśnym. Ponadto celem konkursu jest wyłonienie indywidualnych zwycięzców w grupach wiekowych, których wiedza zostaje uhonorowana nagrodami. Odbywa się zawsze w kwietniu z okazji Dnia Ziemi.

Konkurs od lat organizują wspólnie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Uczestnicy pisemnie odpowiadali na pytania testowe, każda grupa wiekowa  miała inny zestaw pytań. W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z gminy Murowana Goślina. Po sprawdzeniu odpowiedzi komisja konkursowa w składzie: Danuta Śliwa, Arleta Włodarczak przyznała następujące miejsca:

Grupa młodsza:

1. Martyna Leszczuk (Szkoła Podstawowa nr 2)
  2. Jan Kujawa (Szkoła Podstawowa nr 2) i Krzysztof Wierzbiak (Szkoła Podstawowa Długa Goślina)
  3. Lena Koczorowska (Szkoła Podstawowa nr 1) i Wiktor Wierzbiak (Szkoła Podstawowa Długa Goślina)

Grupa starsza:

1. Hanna Grzegorzek (Szkoła Podstawowa Białężyn)
  2. Michał Malec (Szkoła Podstawowa Długa Goślina)
  3. Maja Hermann (Szkoła Podstawowa nr 2)

Grupa najstarsza:

1. Aleksandra Nowak (Szkoła Podstawowa Białężyn)
  2. Maksymin Gałka (Szkoła Podstawowa nr 2) i Mikołaj Kubisiak (Szkoła Podstawowa Długa Goślina)
  3. Iga Różycka (Szkoła Podstawowa nr 2)

Najlepszą reprezentacją szkolną okazała się Szkoła Podstawowa nr 2 w Murowanej Goślinie.

Wiedza dzieci została uhonorowana pięknymi albumami przyrodniczymi i nagrodami rzeczowymi. Gratulujemy laureatom, dziękujemy nauczycielom za przygotowanie dzieci do konkursu.

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier