home

Inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w Murowanej Goślinie

W sobotę 12 maja br. w Murowanej Goślinie uroczystym koncertem z udziałem Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy zainaugurowano obchody 100 – lecia niepodległości w naszej gminie. Koncert odbył się w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego, którego dyrektorem jest prof. Elżbieta Wtorkowska. Po wspólnie zaśpiewanym Hymnie Państwowym głos zabrał Burmistrz Dariusz Urbański, który w skrócie przedstawił historię naszej ojczyzny od 1918 roku po czasy współczesne. Na scenie pojawiło się łącznie z orkiestrą 160 wykonawców. W tym niezwykłym wykonaniu publiczność usłyszała znane pieśni patriotyczne m.in.: Warszawiankę, Płynie Wisła płynie, My pierwsza brygada, Serce w plecaku, Przybyli ułani pod okienko. Koncert był niezwykle poruszający i podniosły, uczestnicy dołączyli do wykonawców, w auli rozbrzmiewał śpiew i muzyka. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali z towarzyszeniem Orkiestry Wojskowej Rotę.

Władze naszej gminy wręczyły orkiestrze i chórom kwiaty, festiwalową statuetką i dyplomy. Burmistrz Dariusz Urbański podziękował prof. Elżbiecie Wtorkowskiej za organizację koncertu.

Wykonawcy koncertu byli:

  • Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy – II Kapelmistrz: ppor. Mariusz Żelazek
  • Chór Męski „Akord” Cechu Stolarzy Swarzędzkich – Dyrygent: Jadwiga Maćkowiak
  • Chór Mieszany „Cantilena” z Obornik Wlkp. – Dyrygent: Tomasz Wyrzykowski
  • Chór Mieszany „Vocantes,” z Murowanej Gośliny –  Dyrygent: Leszek Bajon
  • Chóry „Canzona” z Murowanej Gośliny – Dyrygent: Elżbieta Wtorkowska, Adrianna Wtorkowska – Kubińska

 

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier