home

XXII Mistrzostwa Polski Masters w Półmaratonie, Mirosława Bromberek i Katarzyna May-Adamek na podium

W dniu 20 maja 2018 roku w Murowanej Goślinie odbyły się XXII Mistrzostwa Polski Masters w Półmaratonie, bieg ma dwuczłonową nazwę, był to jednocześnie XXXVII Mały Gośliński Maraton Weteranów, najstarsza cykliczna impreza w naszym mieście. W tym roku przy sprzyjającej pogodzie wystartowało 320 zawodników, zawody ukończyło 319 osób. Na miejsce startu przy ul. Kolejowej zawodników poprowadziła Orkiestra Dęta OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego. Zawodnicy chwilą ciszy uczcili pamięć Marka Żabickiego, biegacza z Murowanej Gośliny, który odszedł od nas w tym roku.

Honorowy patronat nad biegiem objął tradycyjnie Burmistrz Miasta i Gminy Dariusz Urbański, on też dokonał oficjalnego otwarcia mistrzostw. Nasz bieg od tego roku, z uwagi że jest tylko dla weteranów, nie jest już zaliczany do cyklu Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Zawodnicy walczyli o tytuły mistrzów Polski w 22 kategoriach wiekowych (mężczyźni w 11, kobiety w 11). Zwycięzcą biegu został Grzegorz Ziembiński Poznania, który osiągnął czas 1:15:19, wśród pań najlepsza była Klaudia Walewska (1:29:34) z Poznania, która powtórzyła swój sukces z ubiegłego roku. Najstarszymi zawodnikami biegu byli Janina Rosińska (ur. 1936) z Pabianic i Wojciech Grochocki (ur.1936) z Poznania, otrzymali statuetki Burmistrza Miasta i Gminy. Najlepszym zawodnikiem zagranicznym okazał się Jaroslav Saverin z Ukrainy, najlepszym zawodnikiem niepełnosprawnym został Piotr Gadomski z Czerwonaka.

Uroczystym momentem naszego biegu jest dekoracja zwycięzców. Na podium stanęli najlepsi w dwudziestu dwóch kategoriach wiekowych. Powtórzyły swój sukces z lat poprzednich i po raz drugi w historii mistrzostw na podium stanęły reprezentantki naszej gminy:

 • Mirosława Bromberek z Murowanej Gośliny w kat. K 50-54 zajęła III miejsce,
 • Katarzyna May-Adamek z Rakowni w kat. K 40-44 zajęła III miejsce.

Serdecznie gratulujemy! Zwycięzców dekorowali: Burmistrz Dariusz Urbański, Jarosław Dobrowolski i Przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego Wojciech Krzysztoń. Komentował od lat związany z naszym biegiem Rafał Wilczyński z małżonką.

Wśród biegaczy nie zabrakło gospodarzy – Gośliniaków, wystartowało ich w tym roku 43. Najlepsza wśród pań okazała się Katarzyna May- Adamek, wśród panów Sebastian Kaproń, otrzymali oni pakiety startowe VIII Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters Toruń 2019 . Wszyscy biegacze z Murowanej Gośliny otrzymali pamiątkowe koszulki.

Uczestnicy zgodnie zachwalali całą organizację biegu, miłą atmosferę, zabezpieczenie, posiłki, pamiątkowe medale i upominki, a także zwracali uwagę na spontanicznie powstające na trasie dodatkowe punkty odżywcze i stanowiska kibiców.

Imprezą towarzyszącą były biegi dla dzieci i młodzieży uczniów szkół podstawowych, zorganizowane przez Szkolny Związek Sportowy pod kierownictwem Krzysztofa Krysztofiaka. A oto najlepsi:

BIEGI DLA DZIECI

dziewczęta

 1. Marta Krauze (SP 2)
 2. Joanna Czekała (SP 2)
 3. Maja Gałęska (SP 2)

chłopcy

 1. Kevin Muller (SP 2)
 2. Kamil Walkowiak (SP Białężyn)
 3. Jakub Ratajczak (SP Białężyn)

 

BIEGI DLA MŁODZIEŻY

dziewczęta

 1. Dominika Bożkiewicz (SP 1)
 2. Dominika Michalak (gmina Czerwonak)
 3. Daria Brzęcka (SP 1)

chłopcy

 1. Kacper Wieczorek (SP 1)
 2. Krystian Ściepura (SP 1)
 3. Bartosz Mihilewicz (SP 1)

Najmłodszą uczestniczką biegów była siedmioletnia Patrycja Bałażyk z Klubu Przedszkolaka.

 

MGOKiR w Murowanej Goślinie i Społeczny Komitet Organizacyjny serdecznie dziękują za wsparcie finansowe i pomoc organizacyjną.

SPONSORZY:
• Gmina Murowana Goślina
• Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy
• Jarosław Dobrowolski
• Agencja Grupy PZU Karol Schulz

POMOC ORGANIZACYJNA:

 • Liczni wolontariusze – młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1, mieszkańcy  ul. Gnieźnieńskiej i Rakowni, pracownicy UMiG, nauczyciele, biegacze, liczne osoby, które spontanicznie pomagały (punkty odżywcze, meta biegu, biuro zawodów)
 • OSP Rakownia, OSP Murowana Goślina
 • Grupa „Wesoły Rower”
 • Komisariat Policji w Murowanej Goślinie
 • Komenda Miejska Policji w Poznaniu
 • Straż Miejska w Murowanej GoślinieArek Bednarek (prowadzenie profilu półmaratonu na facebooku) i Dominik Kowal (prowadzenie strony półmaratonu),
 • MG SPORT I NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.
 • ROD „BRATEK”
 • Nauczyciele wychowania fizycznego w goślińskich szkołach
 • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
 • Firma DROMO, Hanna Olejniczak, Leszek Łuczak.

Bieg organizują:

 • Społeczny Komitet Organizacyjny biegu w składzie: Wojciech Krzysztoń, Jerzy Giersig, Andrzej Skubel.
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

 

Bardzo dziękuję swoim współpracownikom: Markowi Derbichowi, Tomkowi Mizgierowi, Bartkowi Stefańskiemu, Iwonie Scheffler i Zdzisi Trojanowskiej za zaangażowanie w organizację mistrzostw.

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Ewa Herman , Tomasz Mizgier