home

Wystawy rocznicowe

100 rocznica odzyskania niepodległości i 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w naszej gminie to szereg zaplanowanych imprez i uroczystości. W piątek 8 czerwca br. odbyło się otwarcie wystaw przygotowanych z tej okazji w Galerii na Wzgórzu i Izbie Regionalnej Ziemi Goślińskiej przy ul. Mściszewskiej 10.

W Galerii na Wzgórzu odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu plastycznego na Plakat „NIEPODLEGŁOŚĆ” zorganizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Nadesłano około sześćdziesiąt prac ze szkół w Długiej Goślinie, Białężynie i Murowanej Goślinie.

W kategorii klas I- IV szkół podstawowych przyznano:

  • Wyróżnienie dla Szymona Gałki ze SP w Białężynie.
  • Za prostą linię biało-czerwonej drogi prowadzącej ku kwitnącym społecznościom małych ojczyzn. 3 miejsce dla Oskara Strykowskiego ze SP w Długiej Goślinie.
  • Za ukazanie mozolnej, długiej drogi do wolności i bezimiennych jej bohaterów. Za gorące słońce walki i kojący cień niepodległości. 2 miejsce dla Jakuba Ewerta ze SP w Długiej Goślinie.
  • Za pokazanie ludzi wolnych jak ptaki ze skrzydłami orłów w bezkresnej przestrzeni wolności. 1 miejsce dla Borysa Gierszendorfa ze SP w Długiej Goślinie.

W kategorii klas V- VII i oddziałów gimnazjalnych przyznano:

  • Wyróżnienie dla Aliny Szuberskiej ze SP nr 2 w Murowanej Goślinie.
  • Za ukazanie, że dzisiaj też musimy szukać niepodległości, że z trudem musimy układać ją z naszych codziennych spraw, że razem z oddziałem dawnych bohaterów jesteśmy powołani do patrolu. 3 miejsce dla Wojciecha Paterki ze SP nr 2 w Murowanej Goślinie.
  • Za pozytywne, pełne prostej radości i piękna pokazanie niepodległej przestrzeni wolnej łąki. 2 miejsce dla Antoniego Bulińskiego ze SP nr 2 w Murowanej Goślinie.
  • Za mądrość rozumienia wolności. Za pokazanie, że to my zwykli, różnobarwni ludzie stanowimy codzienny budulec wolności. 1 miejsce dla Marty Gruszki ze SP nr 2 w Murowanej Goślinie.

Po otwarciu wystawy plakatów nastąpiło przejście do Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej. Tam kustosz Marian Pflanz przygotował wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu. Na wystawie zobaczyć możemy pamiątki z tamtego czasu, opracowanie genezy i przebiegu działań oraz poznać sylwetki Gośliniaków biorących udział w tamtych wydarzeniach. Po otwarciu wystawy Marian Pflanz wygłosił wykład na temat wyjątkowości Powstania Wielkopolskiego.

Wystawę plakatów możemy oglądać do 11 listopada 2018 r. Wystawę 100-lecie Powstania Wielkopolskiego możemy oglądać do 16 lutego 2019 r.

Tekst: Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Alina Strugarek, Bartłomiej Stefański