Wystawy rocznicowe

100 rocznica odzyskania niepodległości i 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w naszej gminie to szereg zaplanowanych imprez i uroczystości. W piątek 8 czerwca br. odbyło się otwarcie wystaw przygotowanych z tej okazji w Galerii na Wzgórzu i Izbie Regionalnej Ziemi Goślińskiej przy ul. Mściszewskiej 10.

W Galerii na Wzgórzu odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu plastycznego na Plakat „NIEPODLEGŁOŚĆ” zorganizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Nadesłano około sześćdziesiąt prac ze szkół w Długiej Goślinie, Białężynie i Murowanej Goślinie.

W kategorii klas I- IV szkół podstawowych przyznano:

W kategorii klas V- VII i oddziałów gimnazjalnych przyznano:

Po otwarciu wystawy plakatów nastąpiło przejście do Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej. Tam kustosz Marian Pflanz przygotował wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu. Na wystawie zobaczyć możemy pamiątki z tamtego czasu, opracowanie genezy i przebiegu działań oraz poznać sylwetki Gośliniaków biorących udział w tamtych wydarzeniach. Po otwarciu wystawy Marian Pflanz wygłosił wykład na temat wyjątkowości Powstania Wielkopolskiego.

Wystawę plakatów możemy oglądać do 11 listopada 2018 r. Wystawę 100-lecie Powstania Wielkopolskiego możemy oglądać do 16 lutego 2019 r.

Tekst: Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Alina Strugarek, Bartłomiej Stefański