Rewelacyjny chór z Filipin

W środę 20 czerwca br. w Murowanej Goślinie odbyły się dwa niezwykłe koncerty. Po czterech latach zawitał ponownie do naszego miasta niezwykle utytułowany Chór Novo Concertante z Manili, którym dyryguje Arwin Tan. Chór zajmuje obecnie 3 miejsce na liście 1000 najlepszych chórów mieszanych świata stworzonej przez niemiecką organizację Interkultur. W godzinach przedpołudniowych zespół wystąpił dla dzieci i młodzieży szkolnej, natomiast wieczorem dał koncert dla goślińskiej publiczności. Chórzyści z Filipin to wspaniali, cieszący się ze swojego śpiewu, uśmiechnięci ludzie. Zaprezentowali na koncercie różnorodny repertuar, a ich kunszt śpiewaczy licznie zgromadzona publiczność nagrodziła owacją na stojąco, bisowali dwukrotnie. Ogromny entuzjazm widzów wzbudził zaśpiewany na bis polski utwór „Szła dzieweczka do laseczka”. Był to ostatni koncert XI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Uroczystego zamknięcia festiwalu dokonał burmistrz Dariusz Urbański. Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbyło się osiem koncertów, wysłuchaliśmy chórów z: Francji, Niemiec, Filipin oraz chórów polskich z Poznania i Murowanej Gośliny (Vocantes, Dziewczęcy Canzona, Canzona Kameralna, Canzona-Absolwent). Gościliśmy też profesjonalne orkiestry: Orkiestrę Wojskową z Bydgoszczy i Orkiestrę Kameralną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy Capella Bydgostiensis. Wszystkie koncerty począwszy od koncertu inauguracyjnego Misterium Zmartwychwstania „Ave Christe”, poprzez koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, koncert miast partnerskich, koncert Chóru Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i chóru z Filipin były wspaniałymi wydarzeniami artystycznymi. Międzynarodowy Festiwal Chóralny to znakomita promocja dla Murowanej Gośliny.

Dyrektor festiwalu prof. Elżbieta Wtorkowska przekazała podziękowania za współpracę przy organizacji festiwalu dla:

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier