home

Na szlaku św. Jakuba – Hiszpania

Murowana Goślina znajduje się na trasie Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba, czyli na szlaku, którym pielgrzymujący wierni podążają do sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Stąd właśnie widywane w naszej gminie wymalowane symbole jakubowej muszli -symbolu pielgrzymów. Zatem najwyższy był czas, aby właśnie Hiszpania stała się tematem przewodnim Jarmarku św. Jakuba, który co roku odbywa się w naszej gminie.

Tradycyjnie do jarmarku należały nie tylko wydarzenia na rynku miasta, ale także towarzyszące imprezy.

Na Jeziorze Kamińsko już od rana 28 lipca trwały Drużynowe Zawody Wędkarskie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina. Organizatorem było Koło PZW nr 29 w Murowanej Goślinie, które zresztą pokonało wszystkich konkurentów i zwyciężyło w zawodach. W otwarciu brali udział zarówno burmistrz Dariusz Urbański, jak i jego zastępca Krzysztof Oczkowski. Cztery zespoły reprezentujące koła wędkarskie, w czteroosobowych składach, złowiły w sumie ponad 40 kg ryb, które po zważeniu wypuszczono do wody.

O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, a zaraz po niej XIV Światowy Zjazd Gośliniaków (zapraszamy do odrębnej relacji).

W tym czasie w budynku Biblioteki Publicznej już trwała akcja poboru krwi, której hasłem w tym roku było „Przelej krew dla Niepodległej”. Koordynował ją Zarząd HDK PCK „Gośliniacy” oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Jeszcze tego samego dnia prezes klubu Stanisław Woźniak przekazał podsumowanie, iż w sumie krew oddało 70 osób, dzięki czemu uzbierało się ponad 31 litrów tego najcenniejszego płynu. Ponadto jedna osoba zapisała się do banku dawców szpiku.

O godz. 15.15 na przepięknym i rozgrzanym słońcem placu Powstańców Wielkopolskich rozpoczęły się główne wydarzenia jarmarku.

W okolicy tzw. sceny małej odbywały się: warsztaty plastyczne dla dzieci w hiszpańskim stylu, zabawy z torreadorem (tańce, bańki mydlane, malowanie twarzy) oraz warsztaty tańca flamenco. Na płycie rynku oraz w okolicy do dyspozycji mieszkańców znalazły się: kolejki dla dzieci,stragany z pracami rękodzielników, stoiska handlowe; I piknik u św. Jakuba na rzecz misji w Etiopii, gdzie pracuje Goślinianka – siostra Marta John (teren probostwa). Była też gastronomia, darmowe dmuchańce dla dzieci, a także warsztaty z klockami lego i „Kawiarenka u Jakuba”. Natomiast na dużej scenie najpierw taneczne szaleństwa dla dzieci zorganizowała znana z wielu wydarzeń w naszej gminie Filharmonia Pomysłów.

O godz. 16.20 wręczono statuetki osobowościom kulturalnym naszej gminy:

– Dorota Schraube otrzymała tytułOsobowości Życia Kulturalnego Miasta i Gminy Murowana Goślina za wybitne osiągnięcie roku 2017.Kapituła doceniła przygotowanie układów tanecznych widowiska słowno-muzycznego na 50. Turniej Pro Sinfoniki „Muzyka niejedno ma imię – klasyka czy rozrywka”, który został nagrodzony Nagrodą Jubileuszową Pro Sinfoniki.

– Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie otrzymała tytuł Osobowości Życia Kulturalnego Miasta i Gminy Murowana Goślina za całokształt działalności kulturalnej. Orkiestra jest najstarszym zespołem artystycznym w naszym mieście, w kwietniu tego roku obchodziła jubileusz 120-lecia działalności.

– Ponadto burmistrz Dariusz Urbański postanowił wyróżnić Andrzeja Ludzkowskiego za działalność sportową, a przede wszystkim charytatywną na terenie naszej gminy. Burmistrz podkreślił, że 12-godzinny Bieg Charytatywny stał się jedną z wizytówek gminy, rozpoznawalną marką, a przede wszystkim miejscem i czasem, w którym ludzie spotykają się, aby razem pomagać, bez względu na poglądy.

Po tych uroczystych chwilach przyszedł moment na podziwianie tego, co z kulturą Hiszpanii jest związane nierozerwalnie – muzyki i tańca. Rytmy flamenco w wykonaniu zespołu Madrugada zachwyciły publiczność, a apogeum temperatury tym bardziej pozwalało wczuć się w klimat iberyjskiej fiesty. Kolejnymi na scenie były Supermenki, czyli 4 młode wokalistki, które temperamentem i brawurowym wykonaniem znanych przebojów popowych girlsbandów (m.in. Bananarama, The Bangles, czy Spice Girls)z pewnością zasłużyły na swoją nazwę.

Po godz. 18.30 nastąpiło oficjalne otwarcie jarmarku, którego dokonali burmistrz Dariusz Urbański z towarzyszeniem ks. Sławomira Jessy oraz przewodniczącego RM Konrada Strykowskiego. Trębacze Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie odegrali hejnał miasta. Przedstawiciele władz miejskich oraz ks. Sławomir powitali uczestników jarmarku, następnie na scenę zaproszono: członka Zarządu Powiatu Poznańskiego Zygmunta Jeżewskiego, Komendanta Komisariatu Policji w Murowanej Goślinie Marka Milewskiego, przedstawicieli jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w: Białężynie, Boduszewie, Długiej Goślinie, Łopuchowie, Murowanej Goślinie, Nieszawie, Rakowni oraz Łukasza Lecha z Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie.Co prawda emocje po dramatycznych wydarzeniach, jakie rozgrały się w Murowanej Goślinie w styczniu br. z pewnością mocno już się wyciszyły, ale jednak widzowie z entuzjazmem powitali tych, którzy ratowali mieszkańców i ich mienie po rozszczelnieniu gazociągu i uczestniczyli w ewakuacji.

Łukasz Lech odczytał list, jaki do uczestników Jarmarku św. Jakuba skierował Artur Zawartko, Wiceprezes spółki Gaz-System. Spółka przekazała na jednostki OSP w gminie 100 000 zł, kolejne 10 000 przekazano dla Komisariatu Policji w Murowanej Goślinie na sprzęt komputerowy. Właśnie podczas Jarmarku wręczono symboliczne czeki.

Burmistrz Dariusz Urbański przy tej okazji podziękował także Wojewodzie i Wicewojewodzie, a także Starostwu Powiatowemu za pomoc, jaką okazały naszej gminie. Przygotował też niespodziankę – dla obecnego na scenie Łukasza Lecha. Za pełną poświęcenia akcję i pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców postanowił awansować go na stanowisko inspektora ds. bezpieczeństwa.

Po tych uroczystych chwilach przyszedł czas na koncert oczekiwanego zespołu Wanda i Banda. Ich przebojów słuchaliśmy już w dzieciństwie, tym bardziej zadziwiała energia i kondycja szalejącej na scenie Wandy Kwietniewskiej. Świetny, mocny głos, doskonale brzmiący zespół plus stare dobre przeboje – to był przepis na fantastyczną zabawę na płycie rynku. Na sam koniec wybrzmiało oczekiwane „Nie będę Julią”, a burmistrz wręczył Wandzie pamiątkowe zdjęcie – z jej koncertu w Murowanej Goślinie … sprzed 30 lat!

W trakcie koncertu Wanda poprosiła także publiczność o wspólne uczczenie pamięci Kory, która zmarła właśnie tego dnia rano. Jednak, jak powiedziała, Kora zdecydowanie nie życzyłaby sobie, aby czczono ją choćby chwilą ciszy, dlatego Murowana Goślina posłała w przestrzeń wielki aplauz, aby okazać swoją pamięć dla wybitnej artystki i wokalistki.

Kolejne chwile wzruszeń i pamięci miały miejsce już wkrótce, gdy podczas kolejnego koncertu – Doda wykonała „Krakowski Spleen”. W imieniu mieszkańców wypada podziękować paniom za tę okazję do przeżycia na żywo emocji, jakie towarzyszyły słuchaniu piosenek Kory.

W innych utworach Doda pokazała to, na co liczyli widzowie – profesjonalne show, kolejne efektowne stroje oraz sporo przebojów znanych z jej repertuaru. Były również wykonania coverów, w których zademonstrowała naprawdę solidny głos. Rzesze widzów wypełniły szczelnie cały rynek, wspólnie tańczyli i śpiewali. Takich tłumów dawno tu nie widziano, a tym bardziej tak dobrej zabawy, która przeciągnęła się jeszcze do północy. Rynek sprawdził się w roli miejsca na jarmark (po kilku latach przerwy w trakcie rewitalizacji) doskonale!

Organizatorem tej fantastycznej fiesty, jaka odbyła się w naszej gminie był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i rekreacji w Murowanej Goślinie.

W dniu 29 lipca br. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła obyła się  msza odpustowa  w intencji mieszkańców, celebrowana była przez ks. Łukasza Abrama, obecne były władze samorządowe i księża z dekanatu. Oprawę muzyczną zapewnił nasz Chór Mieszany „Vocantes” pod dyrekcją Leszka Bajona.

 

Monika Paluszkiewicz
główny specjalista ds. komunikacji społecznej
m.paluszkiewicz@murowana-goslina.pl
tel. 61 89 23 686
Zdjęcia: Tomasz Szwajkowski

 

Projekt zrealizowany z pomocą środków finansowych:

Gminy Murowana Goślina

Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

 

SPONSORZY:

  • Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina
  • AQUANET S.A.
  • LZD Murowana Goślina Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Kruszgeo Wielkopolskie Kopalnie sp. z o.o.

Bardzo dziękujemy za pomoc organizacyjną: Panu Eugeniuszowi Tomickiemu i strażakom OSP w Murowanej Goślinie, krwiodawcom z Klubu HDK PCK „Gośliniacy”, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, wolontariuszom z Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz pracownikom UMiG: Monice Paluszkiewicz i Sławkowi Malcowi.