Plener malarski 1918-2018

Tradycyjnie grupa artystów z pracowni naszego ośrodka kultury spotkała się w pierwszy październikowy weekend na wspólnym malowaniu w Kamińsku.  Jesienne, ciepłe dni sprzyjały zajęciom w plenerze. W tym roku podjęliśmy temat związany z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Nawiązaliśmy do stylistyki dwóch wybitnie polskich kierunków w sztuce jakie powstały w XX w. do FORMIZMU, który przypada na pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości i UNIZMU Władysława Strzemińskiego, o którym mogliśmy oglądać film A. Wajdy pt. „Powidoki”.

Pierwszego wieczoru pleneru odbył się pokaz zdjęć prac artystów związanych z FORMIZMEM i UNISTYCZNYCH prac W. Strzemińskiego. Uczestnicy pleneru zapoznali się z zarysem TEORII WIDZENIA W. Strzemińskiego i założeniami stylu FORMISTÓW. Powstały prace nawiązujące do twórczości Witkacego, Strzemińskiego, Winklera ale również do malarstwa historycznego. Prace nad wykańczaniem dzieł jeszcze trwają. Malarze kończą obrazy w zaciszu pracowni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. Można do nas dołączyć w każdą środę od 16.00 do 20.00 w ośrodku kultury przy ul. Mściszewskiej 10.

Zdjęcia i tekst: Bartłomiej Stefański