GLORIA VICTORIBUS!

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 100 lat temu 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu.

W Murowanej Goślinie dokładnie tego dnia 100 lat później na placu Powstańców Wlkp. zgromadzili się mieszkańcy, władze samorządowe, potomkowie powstańców, członkowie stowarzyszeń, poczty sztandarowe aby pod pomnikiem powstańców uczcić Ich pamięć i świętować zwycięską batalię o polską Wielkopolskę. Od społeczeństwa miasta i gminy w hołdzie powstańcom wieniec złożyli Wiceburmistrz Krzysztof Oczkowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Kamil Grzebyta. Przewodniczący Rady Miejskiej wygłosił uroczyste przemówienie, w którym przypomniał historię powstania i przybliżył postaci powstańców z ziemi goślińskiej tych, którzy przeżyli i tych, którzy stracili życie w walce. Widowisko „Powstanie Wielkopolskie”, przygotowane przez Stowarzyszenie Dzieje uświetniło obchody rocznicowe. Aktorzy pokazali w formie teatru ulicznego obrazy z życia w czasach zaborów i dążenia wolnościowe Polaków, które po latach się spełniły. W czasy sprzed wieku przeniósł widza sprytny zabieg przeniesienia się w czasie chłopca – narratora który spotyka swego pradziadka – wówczas także młodzieńca, najpierw w szkole wrzesińskiej, potem wśród członków Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, ostatecznie w czasie I Wojny Światowej i samego Powstania. Atrakcyjności nadały realistyczne stroje aktorów, epicka muzyka Bartosza Klimaszewskiego oraz efekty pirotechniczne. Kibice Lecha Poznań przygotowali na ten dzień wyjątkowy pokaz rac. Wokół pomnika zapłonęły race i serca zebranych. „Cześć i chwała bohaterom!”

Tradycyjnie uroczysta msza św. koncelebrowana, którą sprawowali ks. Dziekan Sławomir Jessa, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie ks. Jan Kwiatkowski i proboszcz parafii pw. św. Tymoteusza w Białężynie ks. Przemysław Malawy w intencji Powstańców Wielkopolskich odprawiona została w białężyńskim kościele. To nie przypadkowe miejsce ponieważ z parafii tej pochodził dowódca drugiej kompanii IV batalionu Straży Ludowej powiatu obornickiego Leon Masiakowski z Uchorowa. Gośliniacy pamiętali o swoich bohaterach i licznie przybyli oddać Im cześć. Chwała zwycięzcom!

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański