home

Wszystkiego najlepszego Murowana Goślino!

630-lecie miasta było głównym motywem tegorocznego Jarmarku św. Jakuba, który odbył się 27 lipca br. w Murowanej Goślinie. W ciągu dnia na mieszkańców czekały niezliczone atrakcje, a wieczorem spotkaliśmy się na placu Powstańców Wielkopolskich, aby razem bawić się na koncercie – wystąpili m.in. Jacek Mezo Mejer oraz Andrzej Piaseczny z zespołem.

Przez cały dzień na płycie placu można było robić zakupy lub podziwiać prace rękodzielników, pałaszować smakołyki serwowane w kawiarence św. Jakuba (pieniążki na rzecz misji w Etiopii), a także na dwóch stoiskach charytatywnych, zorganizowanych, by wesprzeć Klaudię i Andrzeja. Wydarzeniami towarzyszącymi jarmarkowi były: akcja poboru krwi i rejestr potencjalnych dawców szpiku, konkurs strzelecki zorganizowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie, a także zawody wędkarskie w Kamińsku.

630 lat

W ramach atrakcji związanych z 630-leciem uzyskania praw miejskich przez Murowaną Goślinę, mieszkańcy mieli okazję: współtworzyć książkę artystyczną z życzeniami („Laurka dla Murowanej”), oglądać zdjęcia na okolicznościowej ściance, a także stare widokówki oraz malunki inspirowane historią miasta. Każdy z gości jarmarku mógł się poczęstować kawą oraz ciasteczkiem z wizerunkiem herbu miasta.

Również dzieci przyłączyły się do urodzinowych działań: kolorowały przedstawiający miasto mural, dekorowały gigantyczne torty, wzięły udział w konkursie plastycznym na kartkę urodzinową. Poza tym znalazły mnóstwo frajdy, dmuchając gigantyczne bańki, malując twarze, skacząc na dmuchańcach, kręcąc się na karuzeli, czy uczestnicząc w akcji „Robimy hałas dla Murowanej Gośliny”. Także od przedstawienia dla najmłodszych rozpoczęły się występy na dużej scenie na placu Powstańców Wielkopolskich. Widowisko „Słodki galimatias” przedstawiła Filharmonia Pomysłów.

Po tym występie na scenę zaproszono przedstawicieli władz miejskich, a także dyrektor ośrodka kultury Arletę Włodarczak, ponieważ nadszedł czas na tradycyjnie wręczane podczas Jarmarku statuetki dla Osobowości Życia Kulturalnego Miasta i Gminy Murowana Goślina.

„Za wybitne osiągnięcie kulturalne roku” statuetkę otrzymał Krzysztof Radke, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 1. Wyróżniono go za za uczestnictwo w komitecie organizacyjnym 100-lecia Odzyskania Niepodległości, przygotowanie scenariusza koncertu z tejże okazji oraz za realizację projektu międzyszkolnego pt. „ Tydzień Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Pamiętamy!”.

Natomiast „Za całokształt działalności kulturalnej” statuetkę przyznano Adriannie Wtorkowskiej-Kubińskiej, która, podobnie jak Krzysztof Radke, zaangażowała się w przygotowanie koncertu z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ponadto panią Adriannę doceniono m.in. za prowadzenie chóru przy MGOKiR w Murowanej Goślinie, cykliczne koncerty, współorganizację wielu wydarzeń: wyjazdów chórów, spotkań w ramach Partnerstwa Miast Murowana Goślina, Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. W jej imieniu statuetkę odebrał tata – Michał Wtorkowski.

Po tej cześci uroczystości publiczność przyszedł czas na koncerty dla dorosłej widowni: znane polskie szlagiery zaprezentowała Elżbieta Raczyńska, a najwieksze hity muzyczne, polskie i zagraniczne, z chyba wszystkich znanych gatunków muzycznych wykonał zespół Czysta Energia.

W późnych godzinach popołudniowych tłum na rynku zaczął gęstnieć. W tym roku w oficjalnym otwarciu jarmarku wzięły udział nie tylko władze naszego miasta – burmistrz Dariusz Urbański, jego zastępca Krzysztof Oczkowski, przedstawiciele Rady Miejskiej z przewodniczącym Kamilem Grzebytą – i tradycyjnie podczas święta patrona lokalnej parafii ks. Sławomir Jessa, ale też przedstawiciele naszych miast partnerskich i zaprzyjaźnionych: niemieckiego Hemmingen, czeskiego Kyjova, Ochotnicy Dolnej oraz ks. Jan Puzyna z Oszmiany. Wszyscy w swoich przemówieniach podkreślali wyraźne, pozytywne zmiany, jakie widoczne są w Murowanej Goślinie, składali mieszkańcom serdeczne życzenia z okazji 630-lecia uzyskania praw miejskich, a także zapraszali z rewizytą. Aż 630 balonów wypełnionych helem powędrowało do mieszkańców, głównie dzieci, z rąk burmistrza Urbańskiego, a także włodarzy naszych partnerskich miast.

Kiedy delegacje opuściły scenę, zawładnęła nią muzyczna energia – publiczność do wspólnej zabawy porwał Jacek Mezo Mejer, któremu towarzyszyli na scenie Ewa Jach oraz gościnnie Doniu. Później przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, czyli Andrzeja Piasecznego. To chyba idealnie dobrany artysta na koncert w pięknej scenerii naszego rynku, w ciepły letni wieczór. Publiczność wraz z nim śpiewała wiele utworów, zachwycała się utworami z najnowszego repertuaru, ale chyba największe wrażenie zrobiły muzyczne wspominki, czyli aranżacje przebojów Zbigniewa Wodeckiego (wykonanie wraz z Kasią Lisowską) i Andrzeja Zauchy. Serdecznie dziękujemy za wspaniały występ.

Po emocjach jarmarkowych w niedzielę w kościele pw. św. Jakuba Apostoła obyła się msza odpustowa w intencji mieszkańców, celebrowana przez ks. Karola Łybka. Obecne były władze samorządowe i księża z dekanatu. Oprawę muzyczną zapewnił nasz Chór Mieszany „Vocantes” pod dyrekcją Leszka Bajona.

Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Tomasz Szwajkowski (zdjęcie msza św.: Bartek Stefański)

DARCZYŃCY TEGOROCZNEGO JARMARKU

  • Gmina Murowana Goślina
  • Gaz-System
  • Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina
  • Jarosław Dobrowolski
  • Santander
  • LZD Murowana Goślina Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Aquanet
  • Kruszgeo – Wielkopolskie Kopalne sp. z.o.o

Bardzo dziękujemy za pomoc organizacyjną: strażakom OSP w Murowanej Goślinie, krwiodawcom z Klubu HDK PCK „Gośliniacy”, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, Bibliotece w Murowanej Goślinie, Sołectwu Długa Goślina, wolontariuszom z Młodzieżowej Rady Miejskiej, Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu, Martynie Wojterze, Karolowi Sternowi oraz pracownikom UMiG: Monice Paluszkiewicz i Arkowi Bednarkowi.