home

Muzyczny pojedynek na cztery ręce

Po raz siedemnasty Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina – Dariusz Urbański, Proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie – ks. Jan Kwiatkowski i Sołtys Sołectwa Długa Goślina – Monika Ewert zaprosili mieszkańców na Letni Festiwal Muzyczny Musica Sacra Musica Profana im. prof. Stefana Stuligrosza.

Na tegorocznej edycji w części Musica Sacra wystąpił Chór Mieszany 

Harmonia ze Strzelna,którego dyrygentem jest Ewelina Boesche-Kopczyńska. Koncert był podzielony na trzy części, mieliśmy okazję odbyć muzyczną podróż z pieśniami religijnymi przez wieki. 

W części Musica Profana byliśmy świadkami niezwykłego, barwnego pojedynku na cztery ręce. Wystąpiło dwóch wybitnych wirtuozów: Waldemar Malicki – pianista i satyryk i Artur Banaszkiewicz – skrzypek, kompozytor. 

Panowie zaprezentowali swoje muzyczne fascynacje, mistrzowską grę i niebanalne poczucie humoru. Podczas koncertu były przejmujące tanga Astora Piazzolli w wykonaniu W. Malickiego i ogniste czardasze w wykonaniu A. Banaszkiewicza. Festiwal po raz kolejny przyciągnął melomanów, były bisy, owacje i kwiaty, dużo radości i mnóstwo dobrej energii. W tym roku scena była w pobliżu zabytkowej plebanii, która dzięki staraniom parafian na nowo ożyła dzięki cudownej, zielonej scenografii 

Sześć lat temu została powołana Kapituła, która w specjalny sposób chce podziękować i nagrodzić osoby zaangażowane w organizację festiwalu. W tym roku postanowiła wyróżnić Mieczysławę Niedźwiedź. Tradycyjnie została zorganizowana festiwalowa kawiarenka. Jak co roku pyszności serwowała Akcja Katolicka, dochód został przeznaczony na fundusz duszpasterski, na spotkania i wyjazdy młodych ludzi z parafii zebrano 1000,00 zł. Wzorem lat ubiegłych w przerwie miedzy koncertami odbyła się kwesta na rzecz kościoła. Kwestowali Jarosław Dobrowolski radny Rady Powiatu Poznańskiego i Sołtys Monika Ewert. Udało się zebrać 3604,17 zł. 

Podziękowań nigdy dość dlatego w imieniu ośrodka kultury, który jest organizatorem festiwalu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam w utrzymaniu ciągłości i poziomu festiwalu, obdarzając nas wsparciem finansowym, własną pracą i życzliwością. 

Ten festiwal jest wyjątkowy dzięki miejscu, ludziom i artystom.

Tutaj bardziej doświadczamy, niż słuchamy muzyki. Za rok festiwal będzie obchodził 18. urodziny, na które już teraz zapraszamy. 

Projekt zrealizowany z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina

Patronat medialny: TVP 3, Radio Emaus, Radio Poznań 

Mecenatem festiwal objęli: 
Jarosław Dobrowolski, HYDROTECH EKO SC Elżbieta i Janusz Radel 

Serdeczne podziękowania za pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu składamy mieszkańcom Długiej Gośliny, a w szczególności wszystkim strażakom OSP w Długiej Goślinie, dyrektor Renacie Olszewskiej i pracownikom Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie, Mieczysławie i Bolesławowi Niedźwiedziom.

Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Bartłomiej Stefański