home

Dożynki Gminne w Nieszawie

Dożynki to święto zakończenia cyklu wielomiesięcznej, ciężkiej pracy rolników, to chwila oddechu w ich codziennym znoju. Nasza gmina świętowała 31 sierpnia br. w Nieszawie. Tradycyjnie na największym placu we wsi zgromadzili się przedstawiciele środowisk rolniczych i miłośnicy dożynkowej tradycji z całej gminy Murowana Goślina oraz goście.

Po hymnie narodowym rozpoczęła się msza dziękczynna, którą sprawowali ks. Przemysław Malawy proboszcz parafii pw. św. Tymoteusza w Białężynie i ks. dziekan Sławomir Jessa. To było podziękowanie za plony i zawierzenie Panu Bogu wszystkich spraw ziemskich. Za łaskę i o łaskę urodzaju, o chlebie modlitwa.

Po mszy świętej Zespół Folklorystyczny Goślinianie pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej i kapela ludowa Tomasza Kaniewskiego rozpoczęli malowniczy obrzęd dożynkowy. Gospodarz dożynek burmistrz Dariusz Urbański przeciął sierpem powróz ze zboża i uroczyście otworzył goślińskie święto plonów.

W trakcie obrzędu nastąpiło ośpiewanie i obtańczenie wieńca głównego dożynek i przekazanie gospodarzom: Panu Dariuszowi Urbańskiemu, Panu Marcinowi Walkowiakowi, Sołtysowi Nieszawy i ks. dziekanowi Sławomirowi Jessie. Następnie delegacje sołectw z terenu naszej gminy przekazały również swoje dożynkowe wieńce gospodarzom. Już po raz drugi w historii dożynek gminnych wieńce przygotowały wszystkie sołectwa naszej gminy. Kolejną częścią obrzędu było wręczenie chleba przez starostów dożynek Panią Dorotę Michałowską i Pana Sławomira Gałkę gospodarzowi i tradycyjne podzielenie się nim z wszystkimi uczestnikami dożynek.

Burmistrz Dariusz Urbański, w przemówieniu podziękował rolnikom za ich ciężką pracę w trudnych warunkach pogodowych, podkreślił sukcesy rozwijającej się gminy wśród których zaznaczył budowane drogi, chodniki, remizy i świetlice. W podziękowaniu za organizację dożynek burmistrz wręczył Panu Sołtysowi statuetkę dla Sołectwa Nieszawa.

Tradycyjnie burmistrz wręczył upominki sołtysom, w tym roku były to parasole z logo Murowanej Gośliny. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Pan Rafał Grupiński – Poseł na Sejm RP, Pan Bartłomiej Wróblewski – Poseł na Sejm RP i Wicestarosta Poznański Pan Tomasz Łubiński. Gospodarz miejsca Sołtys Nieszawy Pan Marcin Walkowiak podziękował Radzie Sołeckiej i mieszkańcom za aktywność, kreatywność i ogrom pracy włożony w organizację dożynek. Podkreślił, że organizacja imprezy była możliwa dzięki wybudowaniu przestronnej świetlicy.

Jak co roku Lokalna Grupa Działania „Kraina Trzech Rzek” zorganizowała konkurs na najpiękniej przystrojone obejście, wzięło w nim udział osiem posesji z Nieszawy i jedna z Nieszawki. Laureaci konkursu:

  • 1 miejsce – Ilona Figura (bon o wartości 500 zł),
  • 2 miejsce – Karolina Woźniak (bon o wartości 300 zł),
  • 3 miejsce – Klaudia Mroczyńska (bon o wartości 200 zł).

Wyróżnienia otrzymali: Magdalena Walkowiak i Malwina Gebler, Mirosława Bławak, Agata Jarzyńska, Katarzyna Ziemska i Małgorzata Jankowska, Magdalena i Sławomir Gałka i OSP Nieszawa.

Po zakończonym obrzędzie goście i delegacje udali się na poczęstunek przygotowany przez Sołectwo Nieszawa w pięknej, wybudowanej w ubiegłym roku świetlicy.

Na dożynkowej scenie przygotowano bogaty program artystyczny. Mieliśmy okazję zobaczyć: Orkiestrę Dętą OSP Murowana Goślina pod dyrekcją Mateusza MJ Sibilskiego i zespół wokalny Una Canto pod kierunkiem Krzysztofa Warguły z zespołem muzycznym. Wspaniały koncert w rytmach disco w wykonaniu uwielbianego przez publiczność Bartka Tecława, a później gwiazda wieczoru zespół Exaited sprawiły, że Nieszawa stała się centrum pozytywnych wibracji. Doskonałą zabawę do nocy podkręcał zespół Twisters.

Tegoroczne dożynki uświetniły również: wystawa płodów rolnych na tle zabytkowego ciągnika, animacje artystyczne dla dzieci przygotowane przez ośrodek kultury, stoiska handlowe, dmuchańce dla dzieci, kawiarenka i loteria dożynkowa. Odbyła się też zbiórka publiczna na rzecz trzynastoletniej Michaliny, zebrano 1188 zł, w tym 800 zł z licytacji misia ufundowanego przez Pp. Edytę i Krzysztofa Danielewiczów.

Składamy serdeczne podziękowania dla Rady Sołeckiej na czele z Sołtysem Panem Marcinem Walkowiakiem oraz mieszkańcom Nieszawy zaangażowanym w organizację dożynek gminnych. Dziękujemy również Komisariatowi Policji, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nieszawie.

Bartłomiej Stefański & Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier & Bartłomiej Stefański

Organizatorzy dożynek:

  • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie
  • Sołectwo Nieszawa

Zadanie zrealizowano z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina i Sołectwa Nieszawa.

Serdeczne podziękowania składamy darczyńcom, są nimi:

Dariusz Urbański Burmistrz Miasta i Gminy, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Frąckowiak, Błażej Kaźmierczak Pizzeria Sorento, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe K&P Popiak Przemysław, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy, Kruszgeo. Wielkopolskie Kopalnie Sp. z o.o., Firma Tele-Bus Paulina Frąckowiak, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna ZGODA w Nieszawie, Handel i Usługi Wielobranżowe Niekoncesjonowane Jarosław Dobrowolski, Las-Park-Ogród Serwis Kosiarek Piotr Koprowski, TRS Glass Poznań, Eko-Wóz-Trans Piotr Piątkowski, Szlifiernia Szkła i Luster Józef Andrzejewski Poznań, YORK PL Sp. z o.o. sp. k. Bolechowo, Studio Fotograficzne Kamil Grzebyta, Gmina Murowana Goślina, Usługi Leśne i Projektowe Sławomir Gałka, Tomasz Krotecki Usługi Transportowe, Księgarnia Grześ Mirosława Wiszumirska, Bogdan Dura Zakład Ogólnobudowlany, P.P.H.U. Adam Wieńczysław Rakowski, Zakład Cukierniczy Paweł Piętka, Hydrotech Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Budowlanych Janusz Radel, BAU-KOMPLEX Złotoryjsko Jarosław Pawlak, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa ROLNIK , Maciej Wiliński, Marek Mikuła, Tadeusz Kłos, Marek Krotecki, Mikołaj Gałka, Zofia i Mieczysław Grzebyta, Szymon Pietrzyński.