home

Cmentarze ewangelickie – odcinek trzeci

W piękne niedzielne przedpołudnie 17 listopada 2019 r. ponad trzydziestoosobowa grupa miłośników historii udała się na trzeci spacer szlakiem ewangelickich cmentarzy w naszej gminie. Rozpoczęliśmy od ul. Dolnej w Rakowni, gdzie znajduje budynek z 1901 r. – znakomity przykład zabudowy olenderskiej. Rakownia to wieś leżąca 2 kilometry na południowy-wschód od Murowanej Gośliny. Najstarsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1435 r. W świetlicy w Rakowni nasz przewodnik kustosz Izby Regionalnej Marian Pflanz wygłosił wykład: Relacje między Polakami a Niemcami w XIX w na Ziemi Goślińskiej. Do cmentarza w Rakowni, który powstał w XIX wieku prowadzi piękna lipowa aleja. Przy wejściu jest fragment ceglanej bramy, na cmentarzu znajduje się kilkanaście nagrobków, w tym dwa z krzyżami leżącymi oraz tablica nagrobna Elisabeth Müller. Zwiedziliśmy też wybudowaną w 2009 r. przez mieszkańców Rakowni kaplicę.

Następnie udaliśmy się do Boduszewa, cmentarz położony ok. 400 m na wschód od wsi, ok 60 m od południowej strony drogi  w kierunku Głębocka. Znajdują się tam 24 nagrobki, bez płyt inskrypcyjnych, przy wejściu od strony pola również fragment ceglanej bramy. Boduszewo to wieś leżąca 3 kilometry na wschód od Murowanej Gośliny. Najstarsze wzmianki o niej sięgają 1478 r., gdy wieś była własnością Mikołaja z Kościelca, starosty dobrzyńskiego. W Boduszewie zwiedziliśmy też pałac i zabudowania folwarczne z XIX w. W obydwóch miejscowościach odwiedziliśmy kapliczki i krzyże przydrożne. Na zakończenie uczestnicy spaceru udali się na przygotowane przy wiacie w Boduszewie ognisko. Cieszy duża ilość uczestników, zainteresowanie młodego pokolenia i wspaniała rodzinna atmosfera.

Miejsko-Gminny Ośrodek kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie serdecznie dziękuje za pomoc przy organizacji spaceru: Panu Zbigniewowi Śliwińskiemu z Rakowni i Panu Jackowi Łuckiemu, sołtysowi Boduszewa.

Tekst i zdjęcia: Arleta Włodarczak