home

10 lat z konkursem – nasz mały jubileusz

30 października 2010 r. odbył się I Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów.

Na powstanie tego konkursu złożyło się kilka aspektów. Rok 2010 z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora ogłoszony był Rokiem Chopinowskim. Mieliśmy też szczęście i możliwość zaprosić do jury laureatkę wielu konkursów pianistycznych w Polsce i w Europie, uczestniczkę XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie panią Natalię Rehling (Sawościanik). Kolejnym aspektem było pianino marki Bohemia, główna nagroda Pro Sinfoniki, które Koło Młodych Melomanów Klasa Muzyczna, działające przy Szkole Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie otrzymało za najwyższe osiągniecia w turniejach prosinfonikowskich. Przekazując tą nagrodę śp. Prezes Alojzy Andrzej Łuczak zobowiązał nas do kolejnych działań na rzecz propagowania idei Pro Sinfoniki i wyraził nadzieję, że nowy instrument przysłuży się w rozpowszechnianiu edukacji muzycznej w Murowanej Goślinie, i tak też się dzieje do dziś.

W tej pierwszej edycji młodzi pianiści musieli zmierzyć się z utworami Fryderyka Chopina i poradzili sobie znakomicie. Kolejne konkursy poświęcone były twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta, Witolda Lutosławskiego, muzyce polskiej, polifonii, formom klasycznym ale również utworom jazzowym, muzyce filmowej i rozrywkowej.

W tegorocznym konkursie, który odbył się tradycyjnie w ostatnią  „andrzejkową” sobotę w auli Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyło 23 młodych pianistów.  Zaprezentowali oni dwa utwory – formę sonatową i muzykę filmową. Oprócz klasyków usłyszeliśmy muzykę z filmów Disneya, ale także utwory wielkich kompozytorów filmowych takich jak: Wojciech Kilar, Waldemar Kazanecki, John Williams, Maurice Jarre, Henry Mancicni czy Scott Joplin.

W jury zasiedli:

 • doc. dr hab. Ewa Kandulska-Jakóbczyk – pianistka, pedagog Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu,
 • Anna Hass-Niewiedział – pianistka, kameralistka i nauczyciel w POSM w Poznaniu.

Po wysłuchaniu prezentacji jury postanowiło przyznać:

w grupie młodszej

 • 1 miejsce Lenie Kaczorek
 • 2 miejsce Mikołajowi Resztak
 • 3 miejsce Kai Jeske

oraz wyróżnić: Maję Lis i Maurycego Gila

w grupie starszej

 • 1 miejsce Joannie Teodorowicz
 • 2 miejsce Antoninie Pietkiewicz
 • 3 miejsce Hubertowi Dolińskiemu

oraz wyróżnić Alberta Wojtkowiaka i Amelię Wituła

Wszyscy młodzi pianiści zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Społeczne Ognisko Artystyczne. Laureaci otrzymali nagrody finansowe.

Nagrodę publiczności otrzymała Joanna Teodorowicz, a nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu Hania Resztak.

Bardzo miłym akcentem z okazji jubileuszu było wręczenie podziękowań i kwiatów dla organizatorów konkursu. W imieniu burmistrza Dariusza Urbańskiego podziękowania przekazała przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej Elżbieta Dziel, a w imieniu rodziców, najstarsi  uczestnicy konkursu.

Tradycyjnie przygotowaniem słodkiego poczęstunku na czas obrad jury zajęli się rodzice, za co Im serdecznie dziękujemy.

Gratulujemy laureatom, wyróżnionym i wszystkim uczestnikom konkursu, a także Ich nauczycielom i Rodzicom.

Jadwiga Maćkowiak
Zdjęcia: Arleta Włodarczak

PATRONAT HONOROWY:

Dariusz Urbański – Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina

Pro Sinfonika

PRZYGOTOWANIE UCZNIÓW

nauczyciele Społecznego Ogniska Artystycznego:

Jadwiga Maćkowiak, Adrianna Wtorkowska – Kubińska, Katarzyna Łukaszewicz, Tadeusz Szeligowski, Alicja Duszczyk, Weronika Jarzyńska.

ORGANIZATORZY:

 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie
 • Społeczne Ognisko Artystyczne w Murowanej Goślinie
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie