home

Chór Dziewczęcy „Canzona” w Izraelu

W pierwszym tygodniu ferii zimowych (27.01-2.02.2020), 23 dziewczęta z Chóru Dziewczęcego „Canzona” wzięły udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „The See of Galilee”. W ramach Festiwalu, chór wystąpił podczas czterech koncertów, wziął udział w dwóch spotkaniach integracyjnych z izraelskimi chórami dziecięcymi i młodzieżowymi oraz w warsztatach perkusyjnych.

Chór prowadziła Adrianna Wtorkowska-Kubińska, a rozśpiewania zespołu i zapowiadania szczegółów koncertów podjęła się Elżbieta Wtorkowska. Organizator Festiwalu, zainteresowany metodą pracy, poprosił również o przeprowadzenie rozśpiewania dla pozostałych zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Tym razem na fortepianie towarzyszyła „Canzonie” Pani Grażyna Ney – zaprzyjaźniona pianistka z Wrocławia.

Dziewczęta przygotowały przysłaną przez organizatorów pieśń „Kinneret”, opowiadającą o pięknie Galilei i Jeziora Galilejskiego, które w biblijnym języku hebrajskim nazywa się właśnie Kinneret. Przed koncertem inaugurującym Festiwal, Dyrektor artystyczny, Pan Dany Amit opracował z naszymi dziewczętami szczegóły wymowy tekstu pieśni w języku hebrajskim. W rezultacie Chór nasz, który inaugurował Festiwal, wykonując dwie pieśni – Teresy Jennings „Candle for Peace” oraz „Pokochaj wiosnę” Grzegorza Miśkiewicza, został poproszony o zaśpiewanie a cappella fragmentu „Kinneret”. Wykonanie to spotkało się z ogromnym aplauzem publiczności, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali koncertowej na 1400 osób w Kvutzat Kinneret. Finalnie do chóru dołączyli śpiewacy izraelscy i wspólnie z publicznością została wykonana cała pieśń. W koncercie inauguracyjnym wystąpiły jeszcze dwa profesjonalne zespoły – oktet wokalny oraz chór młodzieżowy.

Każdy koncert festiwalowy odbywał się w innym miejscu. Nasz chór prezentował zarówno repertuar w języku polskim, w tym opracowania muzyki ludowej, jak i kompozycje w języku angielskim i hebrajskim. Codziennie „Canzona”, mieszkająca w hotelu w okolicach Kefar Nahum przejeżdżała na południe, nad brzegiem Jeziora Galilejskiego, od Deganya – najstarszego kibucu w Izraelu, przez historyczną Tyberiadę i Migdal HaEmeq do Kinneret. W wolnym czasie była możliwość wejścia na Górę Błogosławieństw, zwiedzenia muzeum Jigal Allona w Ginnosar, gdzie obejrzeć można łódź Jezusa oraz Yardenit, gdzie rzeka Jordan wypływa z Jeziora Galilejskiego, a gdzie znajduje się miejsce obrzędów chrztu. Podczas koncertów chór spotykał się z różnymi zespołami biorącymi udział w Festiwalu. A były to 53 zespoły – ponad 1400 uczestników. Reasumując: piękne wydarzenie artystyczne, łączące narody i kultury.

Wizyta w Ziemi Świętej to również możliwość zwiedzenia miejsc znanych ze Starego i Nowego Testamentu. Już po wylądowaniu w Tel Avivie chór zamieszkał w Bethlehem, a kolejnego dnia zwiedził Jerozolimę, począwszy od Góry Oliwnej, a kończąc na Bazylice Grobu Pańskiego. W drodze na północ jeszcze była możliwość zwiedzenia Nazaret i Kany Galilejskiej. Niezapomniane przeżycia duchowe i artystyczne.

Chóry „Canzona” dotychczas koncertowały w Europie i USA, a tym razem była to pierwsza podróż zespołu do Azji. Chór Dziewczęcy „Canzona” był jedynym zespołem z Polski, biorącym udział w Festiwalu. Mamy nadzieję, że już wkrótce goślińska publiczność będzie mogła posłuchać izraelski zespół podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im .ks. E. Szymańskiego.

Koszty udziału w Festiwalu obejmowały transfer na lotnisko w Berlinie, przelot samolotem do Tel Avivu, zakwaterowanie w hotelach, transfer autokarem w Izraelu, obsługę miejscowej Pani Przewodnik oraz akredytację festiwalową. Tym razem miasto wsparło chór w wysokości 20% całkowitych kosztów wyjazdu. Dziękujemy bardzo!!!

Elżbieta Wtorkowska
Zdjęcia: archiwum chóru