Niedzielny spacer

Przebudowa wiaduktu kolejowego w Murowanej Goślinie skłoniła organizatorów spaceru historycznego do zmiany planów niedzielnej wędrówki (19.07.2020). Głównym punktem stał się majątek Piła, którego sprzedaż umożliwiła powstanie linii kolejowej przez nasze miasto (1905).

Uczestnicy spaceru udali się na dworzec PKP i na miejsce w pobliżu nieistniejącego od 11 lipca br. historycznego wiaduktu. Kustosz Izby Regionalnej Marian Pflanz opowiadał o okolicznościach powstania kolei i jej wpływu na rozwój miasta. Dalej miłośnicy historii spacerowali w kierunku miejsca, które było kąpieliskiem z sentymentem wspominanym przez wielu mieszkańców. Jest to skrzyżowanie Kanału Goślinki i Trojanki tzw. Kolanko na łąkach przed os. Zielone Wzgórza. Po drodze do Kolanka kustosz opowiadał historie i ciekawostki związane z mijanymi miejscami (młyn parowy i tartak przy ul. Przemysłowej z własną bocznicą kolejową, budynek poczty, pastorówka, szkoła niemiecka, pałac w parku). Mimo niedzielnego upału wszyscy uczestnicy, łącznie z czworonogami dzielnie pokonali zaplanowaną trasę. Zapraszam na kolejny spacer 23 sierpnia br., tym razem śladem cmentarzy ewangelickich (Raduszyn, Murowana Goślina).

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Aneta Bartkowska, Arleta Włodarczak