home

Carmen Funebre

Spektaklem „Carmen Funebre” w Murowanej Goślinie rozpoczął się tegoroczny Festiwal na Wolnym Powietrzu. Pozostałe przedstawienia festiwalowe odbędą się w Poznaniu i Koziegłowach. Organizatorem przedstawienia w Murowanej Goślinie był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina. 
Sztuka Teatru Biuro Podróży powstała w 1994 roku jako reakcja na konflikty etniczne, nacjonalizm i wojny w byłej Jugosławii.

W przedstawieniu wykorzystano spektakularne środki – szczudła, ogień, efekty świetlne oraz muzykę wywołującą lęk i współczucie. Widzowie mogli z bliska odczuć nienawiść, strach i przerażenie.  Żołnierze stawiają klatkę, w której będą więzić młodą dziewczynę, pejczem przeganiają gapiów, strzelają do pojmanych, ale i oni kochają, przed śmiercią wyjmują zdjęcia swoich ukochanych „Maria, Marysia!”, „Margerita. Czeka na mnie!”.  
Niestety w wielu aspektach treść przedstawienia jest nadal  aktualna. Wystawiana w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tym bardziej zapada w pamięć i porusza sumienia.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa podczas przedstawienia obowiązywały rygory sanitarne nałożone przez GIS. Wszyscy musieli wypełnić oświadczenia o stanie zdrowia, zakrywać nos i usta oraz przestrzegać dystansu społecznego. 

Katarzyna Dobrowolska
Zdjęcia: Tomasz Szwajkowski