102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Plakat Fantazja polska, czyli Paderewski all inclusive

Fantazja polska, czyli Paderewski all inclusive

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego, były bardziej symboliczne niż w poprzednich latach, część rocznicowych działań przeniosła się do sieci.

27 grudnia 2020 r. Burmistrz Miasta i Gminy Dariusz Urbański, Przewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Popiak i radni Rady Miejskiej uczcili pamięć bohaterów zwycięskiego Powstania składając kwiaty pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich.

Od kilkunastu lat gminne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywały się w Białężynie – msza św. w intencji Powstańców w kościele pw. św. Tymoteusza z udziałem Chóru Mieszanego „Vocantes”, a potem niezwykłe, pełne ciepła i patriotyzmu spotkania w Szkole Podstawowej im. Leona Masiakowskiego. W tym roku wszystko jest inaczej…, jednak społeczność szkoły w Białężynie pamięta o Powstańcach, przygotowała krótki film „Cześć i sława”, który zaprezentowaliśmy na fb Ośrodka Kultury.

Burmistrz zaprosił mieszkańców na widowisko online „Fantazja polska, czyli Paderewski all inclusive”, które mogliśmy zobaczyć na fb Ośrodka Kultury o godz.18.00. W programie przedstawiono najważniejsze – z punktu widzenia odzyskania przez Polskę niepodległości – momenty z życia wybitnego męża stanu i artysty – Ignacego Jana Paderewskiego. Kanwą opowieści były „Pamiętniki” Paderewskiego spisane przez Mary Lawton (PWM 1986).

Historia została ukazana dwutorowo: za pomocą rekonstrukcji (wykonanie utworów, aktorzy, narracja) oraz współczesny komentarz rapera, który w improwizowany sposób komentuje dzisiejsze znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego. Nagranie zostało zrealizowane przez Fundację Fabryka Sztuki w „Willi wśród róż” Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu.

Arleta Włodarczak