Taki będzie tydzień! od 8 do 14 lutego 2021 r.

Święto Służby Więziennej

Nie ma co zazdrościć służbie więziennej – codziennie obcują z agresywnymi ludźmi, ryzykują swoje zdrowie, a każdy błąd może ich drogo kosztować. 8 lutego mają swoje święto. To data upamiętniająca ogłoszenie dekretu Józefa Piłsudskiego z 1919 roku, który dał początek więziennictwu w odrodzonej Polsce.

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Wielu z nas dałoby się czasami pokroić za kawałek pizzy, nic więc dziwnego, że ten okrąglutki przysmak ma swoje święto! Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień obchodzony w połowie lutego od 2005 roku, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu – zwłaszcza dzieci i młodzież.

Dzień Mincerza

Mennica Polska powstała 10 lutego 1766 roku za rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego, kiedy uchwalono nowy system monetarny. 200 lat później 10 lutego został uchwalony oficjalnie jako święto mennicze: Dzień Mincerza.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

112 to numer alarmowy, który obowiązuje we wszystkich krajach europejskich. Obyśmy nigdy nie musieli z niego korzystać, bo oznaczałoby to że mamy kłopoty. Święto ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób.

Światowy Dzień Chorego

Święto chrześcijańskie, obchodzone 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy upamiętnia zakaz wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Nie raz oglądamy przejmujące zdjęcia z konfliktów zbrojnych w Afryce, Syrii, gdzie dzieci wcielane są do wojska pod przymusem albo z konieczności.

Światowy Dzień Darwina

Święto obchodzone jest oczywiście w rocznicę urodzin Darwina, czyli twórcy teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Celem święta jest popularyzacja nauk przyrodniczych oraz ukazanie ich znaczenia dla różnych dziedzin życia codziennego.

Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

To święto mające na celu propagowanie odręcznego pisania wiecznym piórem. Data 12 lutego odnosi się do opatentowania przez Lewisa Edsona Watermana pierwszego wiecznego pióra, które miało miejsce w 1884 roku w Nowym Jorku. Ciekawe ilu z nas pisze piórem? Większość z nas używa niestety klawiatury.

Światowy Dzień Radia

Radio ma już ponad 100 lat, ale dopiero w 2011 roku UNESCO ustanowiło na wniosek Hiszpanii Światowy Dzień Radia. Pierwszą transmisję radiową głosu ludzkiego zademonstrowano w São Paulo już w 1901 roku, jednak na powszechny dostęp do radioodbiorników trzeba było poczekać do lat 20. ubiegłego wieku.

Walentynki

Coroczne święto zakochanych, nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest nie tylko wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, ale też obdarowywanie się drobnymi upominkami.

Dzień Chorych na Padaczkę

Nieliczni zapewne wiedzą, iż Święty Walenty jest patronem epileptyków.