Taki będzie tydzień! od 22 do 28 lutego 2021 r.

Barwna ilustracja satyryczna

Dzień Myśli Braterskiej

To święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie. Data 22 lutego nie jest przypadkowa, to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella (1857) oraz jego żony Olave Baden-Powell (1889).

Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

To inicjatywa stworzona przez Parlament Europejski w 1988 roku, która ma na celu wspieranie ofiar przestępstw. W Polsce od 22 lutego rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, w ramach którego osoby poszkodowane mogą bezpłatnie zasięgać porad i pomocy prawnej w wyznaczonych miejscach.

Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym

To święto jest po to, by przypomnieć ludziom o tym, że trzeba pomagać potrzebującym, ale i nie bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie. Karma wraca!

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba. Czasem trudno bowiem rozpoznać po naszych bliskich i znajomych, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu.

Dzień bez Łapówki

Jak wiadomo, wcale nie trzeba być doświadczonym mechanikiem, żeby umieć dobrze posmarować. Brudna robota w czyściutkich kopertach, to smutna polska rzeczywistość, z którą postanowili walczyć członkowie Stowarzyszenia Normalne Państwo w ramach akcji „Nie biorę, nie daję” organizowanej od 2004 roku.

Dzień niespodziewanego całusa

By to święto miało jakikolwiek sens, trzeba dać całusa komuś, kto się tego zupełnie nie spodziewa. Kto wie, może będzie z tego coś więcej? A jak damy komuś, kto się spodziewa to już święta nie ma.

Dzień Tosta

Dzień Dinozaura

Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów – poczytać o ich zwyczajach i koniecznie obejrzeć kultowy Park Jurajski.

Dzień Pozdrawiania Blondynek

W święto uroczych, jasnowłosych niewiast warto powstrzymać się od opowiadania kawałów na ich temat. Co należy zrobić? Oczywiście pozdrowić te piękne kobiety.

Światowy Dzień Pistacji

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Dzień Niedźwiedzia Polarnego, to inicjatywa organizacji Polar Bears International. W ten sposób stara się ona uświadomić społeczeństwo, że wskutek globalnego ocieplenia zmniejsza się pokrywa lodowa w Arktyce. To w przyszłości może doprowadzić do wymarcia gatunku. Dzień Niedźwiedzia Polarnego zachęca ludzi do znalezienia sposobów zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych został ustanowiony 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 roku w Helsinkach. Dzień trzeciego sektora (bo tak nazywane są organizacje pozarządowe), to okazja do zapoznania się z działalnością NGO-sów, i okazja do podziękowania za ogromną pracę wykonaną na rzecz społeczeństwa.

Dzień Wiedzy o Anosmii

Anosmia to nabyty, czasami wrodzony całkowity brak funkcji węchu. Obchody święta zostały zapoczątkowane przez Daniela Schein, amerykańskiego mężczyznę z zaburzeniami węchu i mają na celu zwrócenie uwagi i popularyzację wiedzy o tym schorzeniu.

Dzień Spania w Miejscach Publicznych

Nie wiadomo, kto jest autorem pomysłu uczczenia drzemki w miejscu publicznym. Święto to obchodzone jest od kilku lat w wielu miejscach na świecie, a sama celebracja publicznego spania polega głównie na zorganizowanych akcjach – nic tak nie poprawia nastroju jak grupowe leżakowanie. Wystarczy dodać wydarzenie na Facebooku, zabrać kocyk i poduszkę – tak odbywa się większość obchodów. Najlepiej zaś pamiętać, że niezależnie od tego, czy śpi się jak suseł, kłoda czy niemowlę, trzeba wstać prawą nogą.