Taki będzie tydzień! od 8 do 14 marca 2021 r.

Taki będzie tydzień 6

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Pierwszy oficjalny Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki. Święto jest okazją, by za wszystko podziękować swoim kobietom, ale i wyrazić szacunek dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie

Rok 1975 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Kobiet. Dwa lata później, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją danego kraju.

Dzień Rudych Osób

Rude Osoby nigdy nie pozostają obojętne w społeczeństwie – jedni im trochę dokuczają z powodu koloru włosów, ale wielu innych uważa ich za osoby o ognistym temperamencie. Jedno jest pewne – dziś warto złożyć im życzenia! A może przefarbować się na rudo?

Dzień Polskiej Statystyki

Święto upamiętnia pierwszy Spis Powszechny na ziemiach polskich uchwalony 9 marca 1789 roku przez Sejm Czteroletni. Dzień Polskiej Statystyki ustanowiono natomiast 2 grudnia 2008 roku na zebraniu Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN – jego celem jest podkreślenie znaczenia statystyki w życiu publicznym i docenienie pracy ekspertów.

Światowy dzień Didżeja

Last night DJ saved my life… Może jak minie pandemia, będziemy mogli iść na imprezę do klubu i się przekonać…

Dzień Barbie

Dzień Mężczyzn

Złośliwi twierdzą, że powodem powstania Dnia Mężczyzn była zazdrość panów w stosunku do pań, które od lat z powodzeniem obchodzą swoje święto 8 marca. Dzień Mężczyzn otrzymał nawet oficjalne poparcie UNESCO i do dziś przyjął się mniej lub bardziej w ponad 60 państwach. Jak twierdzą organizatorzy, święto panów nie ma na celu rywalizacji z Dniem Kobiet.

Dzień całowania w czoło

Całus w czoło jest przejawem troski o drugą osobę, dlatego dziś warto obdarować tym czułym gestem osobę, na której nam szczególnie zależy.

Międzynarodowy Dzień Peruki

Międzynarodowy Dzień Dud

Dzień Sołtysa

Coroczne święto, obchodzone w celu wyrażenia uznania wszystkim sołtysom, czyli przedstawicielom lokalnych społeczności. Sołtysa wybierają mieszkańcy danego sołectwa – zwykle zostaje nim osoba z miejscowej społeczności, która pozostaje na bieżąco w sprawach lokalnych.

Światowy Dzień Sanitarny

Żyjemy w XXI wieku, mamy jeszcze wiele do zrobienia w zakresie zapewnienia podstawowych standardów sanitarnych. Według ostatnich danych dostęp do telefonów komórkowych na świecie jest większy, niż dostęp do czystej wody do picia. Największy problem braku dostępu do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych jest w nierozwiniętych krajach, ale trzeba mieć świadomość, że w Polsce takie problemy także występują.

Światowy Dzień Nerek

Wydarzenie powstało w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. W ramach tego święta odbywają się badania profilaktyczne nerek oraz konferencje i happeningi, których celem jest podniesienie świadomości na temat znaczenia tego narządu oraz chorób nerek i ich leczenia.

Dzień Matematyki

Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca.

Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu

Członkowie organizacji Reporterzy Bez Granic i Amnesty International ustanowili w 2008 r. to święto aby zachęcić społeczeństwo do aktywnych działań na rzecz wolnego Internetu. W Polsce te działania promuje Fundacja Panoptykon. Alternatywa „albo wolność, albo bezpieczeństwo” nie jest prawdziwa. Nadzór może służyć poprawie bezpieczeństwa, jednak równie często kryją się za nim zupełnie inne cele polityczne bądź finansowe. Warto przynajmniej mieć tego świadomość.

Dzień Klejnotów

Dzień Liczby Pi

To święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe. Żeby było ciekawiej, obchodzimy je 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi. Pierwsza impreza odbyła się w 1988 roku w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. Spotkania i eventy związane ze świętem organizowane są głównie w Stanach Zjednoczonych.

Biały Dzień

To święto rodem z Japonii. 14 marca mężczyźni obdarowują kobiety prezentami. Jest to jakby rewanż za Walentynki, bowiem zgodnie ze zwyczajem panującym w Kraju Kwitnącej Wiśni 14 lutego, to panie dają prezenty.

Dzień Motyli

Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam

Święto koordynowane przez International Rivers Network ze Stanów Zjednoczonych ma na celu uświadomienie ludzi jakie są negatywne skutki budowy wielkich tam. W naszym kraju organizatorem tego wydarzenia jest klub Gaja.