Taki będzie tydzień! od 29 marca do 4 kwietnia 2021 r.

ilustracja-tydzień-9

Dzień Metalowca

Święto było hucznie obchodzone w PRL. W ostatnią niedzielę marca doceniano ludzi pracujących w przemyśle ciężkim. Obecnie nieco zapominane, ale nie do końca. 29 marca fani muzyki metalowej, potocznie nazywani metalowcami, na swój sposób dbają o to, by tradycji stało się zadość .

Święto Polskiej Bielizny

Bielizna znana jest od czasów starożytnych, jednak dopiero kilkadziesiąt lat temu weszła do powszechnego użycia, stając się jednym z najważniejszych elementów garderoby. Święto Polskiej Bielizny ma na celu promowanie polskich producentów oraz rodzimych marek bielizny, które wyróżniają się wysoką jakością, konkurencyjnymi cenami oraz coraz częściej wyznaczają trendy.

Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej

Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami

Światowy Dzień Muffinka

Muffinki pochodzą z Anglii – powstały na przełomie X i XI wieku i początkowo stanowiły przekąski dla najbiedniejszych. Dopiero z czasem zyskały uznanie wśród arystokracji, obecnie Dzień Muffinka świętowany jest na całym świecie.

Światowy Dzień Backupu

Jeśli zależy nam na zdjęciach z wakacji, ważnych dokumentach, to koniecznie musimy zrobić kopię zapasową. 31 marca, czyli Światowy Dzień Backupu jest do tego najlepszą okazją.

Światowy Dzień Budyniu

Światowy Dzień Budyniu, to podobno okazja by zasmakować tego deseru w nowej dla siebie odsłonie. Można wykorzystać ser, orzechy, migdały ale i … warzywa. Chodzi tu o budynie słone, które przyrządza się z warzyw, gotowanych grzybów lub mięsa mielonego. Jednak, co tradycja, to tradycja i wolimy np. śmietankowy.

Prima Aprilis (z łac. prima (dies) Aprilis– dosł. „pierwszy (dzień) kwietnia

Prima Aprilis, dzień żartów – obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. Tradycją w Prima Aprilis jest robienie żartów i kawałów bliskim osobom oraz celowe wprowadzanie ich w błąd. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się także różne żartobliwe informacje. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Prima Aprilis zaczął być popularny już w późnym średniowieczu. Choć pochodzenie tego zwyczaju nie jest do końca wyjaśnione, to prawdopodobnie nawiązuje on do dawnych starorzymskich praktyk.

Międzynarodowy Dzień Ptaków

Ptaki od wieków inspirują i fascynują ludzi – są symbolem wolności, potrafią latać, pięknie śpiewać. Niestety, rośnie liczba zagrożeń, które powodują, że ich populacja się zmniejsza. Międzynarodowy Dzień Ptaków ma zwrócić uwagę na ten problem – zanim będzie za późno.

Międzynarodowy Dzień Klauna

Prima aprilis, to dzień w którym każdy może zostać ofiarą dowcipu. A kto zna się na nich lepiej od klaunów? Dlatego też 1 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Klauna – trudno o trafniejszą datę.

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Święto uchwalone w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w wielu krajach, Polska była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1979 roku.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu. Organizatorzy dbają o to, aby w większości państw i miast w tym dniu najważniejsze budynki zostały podświetlone na niebiesko. Akcja ta nazywa się „Light in up blue” i ma na celu ukazanie wsparcia i jedności z osobami cierpiącymi na autyzm oraz ich rodzinami.

Dzień Tęczy

To piękne zjawisko optyczne i meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto – nosi ono nazwę „Find a Rainbow”. 3 kwietnia warto więc modlić się o deszcz, bo wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uwiecznić na niebie tęczę.

Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki
Można przypuszczać, że ludzie bawią się w ten sposób od czasów wynalezienia poduszki, a więc od starożytnych Greków i Rzymian. Areną starcia jest zazwyczaj łóżko. W najnowszej światowej historii zjawisko to ma jednak zupełnie inny wymiar. Ludzie spotykają się na miejskich placach i walczą ze sobą na poduszki.

Wielkanoc

Wielkanoc, to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, przypadającej po 21 marca (czyli dacie kalendarzowej wiosny). To tłumaczy, dlaczego święto to jest ruchome i w każdym roku przypada w innym dniu.

Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom

Miny stanowią ogromne zagrożenie dla człowieka – kontakt z nimi w najlepszym wypadku kończy się kalectwem. Prowadzenie akcji przeciwminowych ma celu zwrócenie uwagi na problem, który w niektórych krajach jest bardzo poważny – zagraża życiu, ale i hamuje postęp gospodarczy.

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

Nie tylko ludzie potrzebują ciepła domowego ogniska. Także zwierzęta przywiązują się do miejsc, odczuwają brak schronienia, głód, zimno. W tym dniu pomyślmy o bezdomnych zwierzętach: zanieśmy karmę do schroniska, przygarnijmy psiaka z ulicy. Nagroda to bezgraniczna wdzięczność…

Święto Wojskowej Służby Zdrowia

Światowy Dzień Szczura
Szczury nie są zbyt lubianymi stworzeniami. Budzą odrazę, strach, przegryzają kable, niszczą uprawy. Ale mogą być pożyteczne, a co więcej mają swoich sympatyków. Światowy Dzień Szczura to najlepszy tego dowód.

Dzień Marchewki

Warto pożywić się tym charakterystycznym pomarańczowym warzywem. Nie tylko dlatego, że jest smaczna, ale przede wszystkim posiada liczne wartości odżywcze.