Taki będzie tydzień! od 12 do 18 kwietnia 2021 r.

ilustracja-tydzień-11

Dzień Czekolady

Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca, ale w Polsce czekolada ma swoje święto także 12 kwietnia. Statystyczny Polak zjada w ciągu roku nawet do 6,3 kg tego słodkiego, kakaowego wyrobu. Lekarze radzą, żeby dzienne spożycie czekolady nie przekraczało trzech kostek, jednak w Dzień Czekolady można bez wyrzutów sumienia zjeść jej trochę więcej. To, że po zjedzeniu czekolady czujemy się dobrze i mamy ochotę się uśmiechać, jest zasługą fenylotylaminy, która uaktywnia hormony szczęścia, czyli endorfiny. Z tego powodu polecana jest jako środek antydepresyjny.

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

Dzień ten obchodzony jest w rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos (Jurij Gagarin 12 kwietnia 1961 r.).

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy

Dziecko powinno bawić się w piaskownicy albo na boisku. Jednak wiele z nich musi żyć na ulicy, jest to ogromny dramat. W ten dzień warto więc pochylić się nad tym problem współczesnego świata.

Dzień Chomika
Z tej okazji warto kupić swojemu pupilkowi jakiś przysmak albo nową zabawkę do klatki.

Dzień Czystych Okien

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Święto upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej dokonane przez NKWD. To jedno z najsmutniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

Dzień Scrabble

W kalendarzu świąt nietypowych nie mogło zabraknąć tej kultowej gry, wymyślonej przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Jej ogromną popularność potwierdza choćby fakt, że organizuje się mistrzostwa świata w scrabble. Tworzenie słów, to świetna zabawa, dlatego dziś warto zagrać z rodzinką albo przyjaciółmi.

Święto Chrztu Polski

Warto znać historię swojego ojczystego kraju. Święto Chrztu Polski upamiętnia jedno z kluczowych dla ojczyzny wydarzeń, które miało miejsce 14 kwietnia 966 roku. Wtedy książę Polan Mieszko I przyjął chrzest i w ten sposób rozpoczęła się chrystianizacja Polski.

Dzień Ludzi Bezdomnych

Dzień Patrzenia się w Niebo

Dzień Delfina

Światowy Dzień Trzeźwości

Niestety od wieków ludzie z przyjemnością wprowadzają się w stan, w którym tracą nad sobą kontrolę? Jeśli w Światowy Dzień Trzeźwości tylko jedna osoba rzuci używki, będzie to sukces i warto o tym mówić.

Światowy Dzień Sztuki

Sztuka towarzyszy nam praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. To sposób na to, by zachwycić, wzruszyć, zrelaksować. W Światowy Dzień Sztuki w normalnych czasach warto byłoby wybrać się do teatru, kina albo opery i zasmakować „kultury”. Dzisiaj zapraszamy na korzystanie z wirtualnych spacerów np. po galeriach i muzeach.

Międzynarodowy Dzień Kombatanta

II wojna światowa pochłonęła wiele ludzkich istnień. Osoby, które przetrwały to piekło są dziś żyjącą historią. Międzynarodowy Dzień Kombatanta to czas, aby oddać honory powstańcom, żołnierzom i innym walczącym na froncie, którzy przelewali swoją krew za ojczyznę.

Dzień Sapera i Święto Wojsk Inżynieryjnych

Saper myli się tylko raz – to powiedzenie jest najdobitniejszym przykładem, że to bardzo niebezpieczna profesja. W Dzień Sapera warto oddać hołd zawodowcom, którzy w czasie wykonywania swoich obowiązków każdorazowo ryzykują życie.

Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci

To święto, które ma zwrócić uwagę na dramat dzieci wykorzystywanych do niewolniczej pracy. Data upamiętnia Iqbala Masiha z Pakistanu – chłopak w wieku 4 lat został sprzedany przez własnego ojca do fabryki dywanów. Udało mu się uciec po 6 latach, a jego działalność przyczyniła się do uwolnienia 3 tysięcy dzieci. Niestety w wieku 13 lat został zastrzelony przez nieznanych sprawców.

Dzień Włókniarza

Europejski Dzień Kontroli Prędkości

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Został on ustanowiony przez Światową Federację Hemofilii w 1989 roku. Głównym celem jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy dotyczącej tej choroby, uwrażliwienie na potrzeby osób zmagających się z nią oraz okazanie im wsparcia.

Światowy Dzień Kostki Rubika

Ta zabawka logiczna to wyzwanie dla największych mózgowców. 17 kwietnia nie wypada odmówić rywalizacji z wynalazkiem Ernő Rubika.

Międzynarodowy Dzień Paskudy

Paskudy wszystkich narodów łączcie się! Dziś wasze święto!

Dzień Doceniania Męża

Małżeństwo, to czasami wyboista droga. Partnerzy nie zawsze muszą się ze sobą zgadzać. Jednak Dzień Doceniania Męża to świetna okazja, aby żona odpuściła dotychczasowe niesnaski i zrobiła dla drugiej połówki coś miłego, aby mąż poczuł się wyjątkowo.

Dzień Płyty Winylowej

Mimo, że świat technologii wciąż się rozwija, a muzyki można słuchać w miniaturowych odtwarzaczach, to na szczęście wiele osób nadal preferuje wielkie, czarne płyty, a ostatnio ten czarny krążek stał się modny.

Światowy Dzień Cyrku

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Zabytki mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, dlatego każdemu z nas powinno zależeć na ich ochronie.

Światowy Dzień Krótkofalowca

Europejski Dzień Praw Pacjenta

Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma na celu przypomnienie o 14 prawach zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta, które są gwarantem „wysokiego poziomu ochrony ludzkiego zdrowia”.

Dzień Pacjenta w Śpiączce

Dzień Pacjenta w Śpiączce obchodzony jest dzięki fundacji Ewy Błaszczyk „A kogo?”, która zwróciła się z taką inicjatywą do Sejmowej Komisji Zdrowia. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy takich pacjentów.

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Dla wszystkich katolików Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego jest ważnym wydarzeniem. Wtedy we wszystkich parafiach zachęca się wiernych do codziennej lektury Pisma Świętego, dzięki czemu można lepiej zgłębić tajemnicę wiary.