Wyjątkowy Festiwal!

Tegoroczny, hybrydowy XIII Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie został zaplanowany w kwietniu, gdy trudno było przewidzieć dalszy rozwój pandemii. Na zaproszenie dyrektora festiwalu prof. Elżbiety Wtorkowskiej do udziału w wydarzeniu, odpowiedziały zespoły z Polski i z zagranicy. W koncercie online polskich zespołów https://youtu.be/hmJ8IFJVlUY, przedstawionym 28 maja 2021 udział wzięli: Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Chór Dziewczęcy Skowroneczki i Skowronki CK Zamek w Poznaniu, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Polski Chór Męski, Big Band Akademii Muzycznej im .F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Zespół Wokalny Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Zespół Wokalny 5/6 Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.
Natomiast chóry z zagranicy zaprezentowały się 11 czerwca br. https://youtu.be/eBBnCe00MYo, a były to: Richard Zielinski Singers – USA, Novo Concertante Manila – Filipiny, Jeune Choeur de la Maitrise de Seine Maritime – Francja, Malmö Akademiska Kör – Szwecja, Yladot Gdolot Ensamble – Izrael, XCOR – Wenezuela.

Część z zaproszonych zespołów gościła już na naszym festiwalu, wzruszały ich pozdrowienia i ciepłe słowa kierowane do organizatorów. Zachwycała różnorodność kulturowa, bogaty repertuar i wysoki poziom wykonawców.

Wydarzeniem festiwalowym, na które wszyscy czekaliśmy był koncert z udziałem publiczności, który odbył się 23 czerwca w auli SP nr 1. Gościliśmy znakomitą Orkiestrę Wojskową z Bydgoszczy, której towarzyszyły Chóry „Canzona” i soliści (Hanna Nowak, Adam Zaremba, a także kapelmistrz Dominik Sierzputowski). Całością dyrygował kapelmistrz mjr Dominik Sierzputowski. Po wspólnym, wzruszającym wykonaniu utworu Romana I. Drozda Uwertura Eschatofonia, muzycznego hołdu ofiarom pandemii COVID 19, artyści zaprezentowali się w repertuarze patriotycznym i rozrywkowym. Publiczność z entuzjazmem nagrodziła wykonawców brawami, nie zabrakło oczywiście bisu. Radość ze spotkania na żywo przepełniała wszystkich. Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy P. Radosław Szpot serdecznie podziękował wszystkim występującym, prof. Elżbiecie Wtorkowskiej i oficjalnie zamknął XIII Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego. Na zakończenie głos zabrał ks. Sławomir Jessa składając życzenia imieninowe dyrektor festiwalu – prof. Elżbiecie Wtorkowskiej. Gromkie „Sto lat” w wykonaniu artystów, Orkiestry Wojskowej i publiczności zakończyło ten wyjątkowy koncert.

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier