„Ja – poeta i TRUPIĘGI”

„ Ja – poeta , co z nędzy chciałem się wymigać,
Aby śpiewać bez troski i wieczność rozstrzygać,
Gdy mnie w noc okradziono, drwię z ziemskiej mitręgi,
Bo wiem, że tam – w zaświatach mam nowe trupięgi!”

Skąd się wzięła nazwa zespołu „Trupięgi”?. Czasami rzeczy niezwykłe są dziełem przypadku. Tak było i tym razem, zespół powstał na chwilę w formie prezentu urodzinowego. I tak to już trwa 5 lat. Niezwykła poezja Bolesława Leśmiana, połączona z oryginalnymi aranżacjami, mistrzowskie wykonanie, a przede wszystkim bardzo świadome od początku do końca budowanie nastroju, a może raczej rozmowy z publicznością. Z jednej strony byliśmy kojeni słowami i muzyką, by za chwilę stanąć przed samym sobą z własnymi rozdrganymi emocjami. Wszystko było przemyślane od doboru tekstu, muzyki, dekoracji czy bosych stóp. Artyści nie byli mroczni, raczej słodko- gorzcy, pełni subtelnych niedopowiedzeń i szczerej do bólu dosłowności. Jak życie… Listopad to miesiąc refleksji i zadumy, koncert poezji Leśmiana w znakomitym wykonaniu zespołu „Trupięgi”, to dobry pomysł na jesienne smutki. Wokalistka zapowiadając utwór „Śmiercie”, nawiązała do naszej polskiej rzeczywistości, dodając i „Ani jednej więcej”, jej ciche słowa wybrzmiały bardzo mocno.

Skład zespołu: Katarzyna Gardzejewska – wokal, Jacek Filipek – instrumenty perkusyjne, Jerzy Hippmann – gitara basowa, Kosma Kowalski – gitara akustyczna, Filip Słowiakowski – perkusja.

Koncert odbył się 6 listopada 2021 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 1. Organizatorem wydarzenia był ośrodek kultury w Murowanej Goślinie.

Tekst: Agnieszka Szymańska – Wojtera
Fot: Tomasz Mizgier