Kosmiczne ferie

Ferie w naszym ośrodku kultury w tym roku upłynęły pod znakiem kosmicznej przygody. Na warsztatach majsterkowania u pana Majsterklepki młodzi konstruktorzy budowali astronautę w kosmicznym skafandrze do latania w przestrzeni kosmicznej oraz model promu kosmicznego z kartonu. Na prom, w podróż kosmiczną młodzi astronauci zabrali najważniejsze z ich punktu widzenia rzeczy potrzebne do przetrwania w kosmosie. Tak w ładowniach promów znalazły się: telewizor, czołg, rakiety, ale również zaskakujące inżynieryjne rozwiązania jak rozwijana rzeka, czy zminiaturyzowany system biosferyczny, trawy, zboża, zwierzęta, rodziny, przyjaciele i wiele innych  ziemskich spraw i drobiazgów tak bardzo potrzebnych ludziom. Promy przeszły również surowe testy lotów. Jeden z nich przeleciał kilkanaście metrów przestrzeni naszego korytarza! Kreatywni w pracowni tworzyli klimat i atmosferę zimy z prawdziwego zdarzenia ze śniegiem i bałwanami. W laboratorium pogody i klimatu udało się pomóc trochę zimie, aby wypiękniała w całej swojej krasie.

Powstały makiety zimowe ze śniegiem i mroźnym, czystym powietrzem. Na dużych kartonowych planszach powstały mapy głębokiego nieba, czyli wizualizacje najodleglejszych zakątków wszechświata. Pojawiły się planety, obłoki gazowe, mgławice barwne, czarne dziury i przestrzenie do eksploracji w wyobraźni. Ostatniego dnia ferii spróbowaliśmy wyczarować z gliny dzwonek i naczynia. Uczestnicy warsztatów gliniarskich poznali tajemnice i ciekawostki artystycznego rzemiosła ceramicznego. Artyści wykonali dzwonek i naczynie używając tradycyjnych metod i narzędzi. Dla wszystkich z nieposkromioną energią uruchomione zostały dmuchańce w hali MG Sport. Piątek z dmuchańcami zakończył cykl naszych spotkań warsztatowych pełną energii zabawą.  Można śmiało stwierdzić, że tegoroczne ferie były iście odlotowe.

Serdeczne podziękowania dla Spółki MG Sport i Nieruchomości za gościnę i bardzo dobrą współpracę przy organizacji imprezy w hali.

Tekst: Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Agnieszka Szymańska-Wojtera, Tomasz Mizgier, Bartłomiej Stefański