Niedzielna łazęga po Przebędowie

W piękny, niedzielny poranek 24 kwietnia br. grupa miłośników historii spotkała się przy pałacu w Przebędowie. Tym razem naszym przewodnikiem był mieszkaniec Przebędowa, nauczyciel, pasjonat historii, przez kilka lat dyrektor miejscowego oddziału HR Smolice Pan Stanisław Bromberek. Spacer rozpoczęliśmy od zwiedzania położonego wokół pałacu parku krajobrazowego, w którym rośnie ok. 40 gatunków krzewów i samosiewów. Na uwagę zasługuje egzotyczny tulipanowiec amerykański, platan, cisy, czy rozłożysta lipa. W samym środku parku znajduje się dobrze zachowany pałac eklektyczny z XIX w., w którym mają siedzibę Oddział HR Smolice i Przedszkole „Leśne Skrzaty”. O tej porze roku niektóre połacie parku pokryte są kobiercami kwitnących roślin m.in. rosną tu zawilce, fiołki, cebulice, ziarnopłon wiosenny i kokorycze. Mieliśmy także okazję zobaczyć zabytkowe zabudowania folwarczne, gorzelnię, czy położony na skraju parku domek ogrodnika.

Spacer zakończyliśmy przy zbiorniku retencyjnym w dolinie Trojanki. Dziękujemy Panu Stanisławowi za poświęcony czas i podzielenie się z nami swoją wiedzą.

Tekst i zdjęcia: Arleta Włodarczak