Noc z wiankami na Kamińsku

Noc Świętojańska, którą obchodzimy co roku w nocy z 23 na 24 czerwca, tym razem po kilku latach nieobecności w kalendarzu naszych imprez odbyła się nad Jeziorem Kamińsko 25 czerwca 2022 r. Na plażę w Kamińsku zaprosił Radosław Szpot Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz Sołtys Kamińska Elżbieta Dziel. Jest wiele zwyczajów, które kultywuje się podczas Nocy Świętojańskiej. Jednym z nich jest puszczanie wianków na wodę.

Obrzęd ten dotyczy panien i kawalerów. Od dawien dawna wierzymy, że pozwala to wywróżyć  zamążpójście albo staropanieństwo. W tę magiczną noc dziewczęta na wydaniu plotły wianki i puszczały je na wodzie. Wianki z ziół i kwiatów odstraszały złe duchy, chroniły przed chorobą i zapewnić miały pannie zamążpójście za kawalera, który złowi wianeczek. Na plaży w Kamińsku obrzędy związane z tradycją świętojańską przedstawił Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. W programie znalazły się tańce, tradycyjne przyśpiewki i puszczanie wianków na wody Jeziora Kamińsko. Wianki mogły puszczać panie uczestniczące w warsztatach ich zaplatania. Powstały przepiękne kompozycje z ziół i kwiatów zdobiące głowy nie tylko panien. Były animacje dla dzieci, malowanie twarzy, pokaz ratownictwa i wozu strażackiego dla dzieci w wykonaniu JRG nr 8 PSP, strefa gastronomii Sunset Bar Kamińsko, bardzo klimatyczne, letnie miejsce dobrego chilloutu. Po raz pierwszy w naszych stronach mogliśmy uczestniczyć w zabawie silent disco, które przyjęło się znakomicie. Wianki popłynęły i po zachodzie słońca nadszedł czas na podróż w lata dwudzieste z Teatrem Ognia Flow w spektaklu „Fireshow Gatsby Show”, inspirowanym filmem „Wielki Gatsby”. Zrobiło się gorąco, artyści malowali ogniem piękną opowieść, zachwycającą możliwościami wykorzystania płomieni w najwymyślniejszych postaciach. To było niesamowite święto lata i początku wakacji. Tę piękną tradycję zamierzamy co roku kultywować nad brzegami jezior w naszej gminie, jak zapewniała życząc wszystkim dobrej zabawy pani Sołtys Kamińska Elżbieta Dziel, aby przybliżyć i na nowo odkryć piękno naszej gminy.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie składa serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji wianków:

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański