A my na to, jak na Chabrowe lato!

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie wraz z Zespołem Wokalnym „Goślińskie Chabry” w Murowanej Goślinie serdecznie zaprosił w sobotnie popołudnie (16 lipca br.) mieszkańców na Gośliński Przegląd Zespołów Śpiewaczych. „Inicjatorką  zorganizowania przeglądu w naszym mieście była P. Bożena Rydzyńska.” Tak możemy przeczytać w relacji z pierwszego przeglądu z 2011 roku. To już dziesięć lat! Wtedy też był 16 lipca.

Po pandemicznej przerwie zespoły spotkały się na jubileuszowym przeglądzie. W tym roku Przegląd Zespołów Śpiewaczych „Chabrowe Lato” odbył się pod  Patronatem Honorowym Radosława Szpota Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina. Po występie „Goślińskich Chabrów” pogratulowano zespołowi odznaczenia honorowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które również otrzymali: Bożena Rydzyńska, Marcin Matuszewski, Zdzisława Konieczna i Halina Wiśniewska. Odznaczenia zostały wręczone 25 czerwca br. w Parku Dzieje przez Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina. Dla goślińskiej publiczności wystąpili: Zespół Regionalny „Olszyna” ze Swarzędza, Zespół Wokalny „Retro Cafe” z Czerwonaka, Kapela „Tu My z Doliny Wełny” z Gościejewa, Zespół Śpiewaczy „Lubaszanki” z Lubasza, Zespół Śpiewaczy „Złota Jesień” z Kostrzyna, Zespół Śpiewaczy „Chojanki” z Chojna, Zespół Śpiewaczy „Kleszczewianie” z Kleszczewa, Zespół Wokalny „Goślińskie Chabry” z Murowanej Gośliny, Kapela „Swoja Wiara” z Murowanej Gośliny. Zespoły zaprezentowały urozmaicony repertuar o charakterze biesiadnym z akcentami ukraińskimi. Wszyscy stęsknieni wspólnej zabawy bawili się znakomicie na widowni, na scenie i na parkiecie, tańcząc i śpiewając wspólnie. Dla gospodarzy było tradycyjne „sto lat”. Okazją do chwili rozmowy był wspólny obiad i pączki przy kawie. Radosne spotkanie miłośników i pasjonatów śpiewu i muzyki poprowadził tradycyjnie Marcin Matuszewski. Każdy zespół otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom i kwiaty z rąk Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosława Szpota i Przewodniczącego Rady Miejskiej Bogusława Frąckowiaka. Przegląd rozpoczęła i zakończyła kapela „Swoja Wiara”. Dziesięć lat temu pisaliśmy: „Chcemy aby w przyszłości ta impreza na stałe się wpisała w kalendarz imprez kulturalnych w naszej gminie”, oby tak na kolejne lata los nam sprzyjał! Wszystkim bardzo dziękujemy za miłe spotkanie. Do zobaczenia za rok!

Fragmenty tekstu z 2011 r. Tomasz Mizgier.
Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański