Młodzi filmowcy jurorami na festiwalu

W dniach 1-7 października br., w Poznaniu miała miejsce jubileuszowa bo 40. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Aby zostać jurorem należało nagrać maksymalnie 30-sekundowy film z interpretacją hasła:

Mój ukochany film, który chciałabym (chciałbym) pokazać na festiwalu.

Do Jury Dziecięcego zakwalifikowała się czwórka dzieci, która uczęszcza na zajęcia z filmu animowanego, prowadzone przez Dariusza Pietrzaka, rysownika i animatora, w MGOKiR w Murowanej Goślinie (przy ulicy Mściszewskiej).

Dariusz Pietrzak nagrał wypowiedzi dzieci i wysłał razem ze zgłoszeniami, przy aprobacie rodziców, do organizatorów. Tym samym czworo dzieci: Marysia Bulińska, Małgosia Jakubowska, Marcin Skrobała i Patryk Olejniczak, przez 7 dni oglądało kilkadziesiąt filmów, w poznańskim Multikinie, dla dzieci i młodego widza, krótkometrażowych, fabularnych i animowanych.

Dzieci brały czynny udział w głosowaniach: Marysia Bulińska i Małgosia Jakubowska, wspólnie z innymi dziećmi, oglądały i oceniały filmy krótkometrażowe. Z kolei Marcin Skrobała i Patryk Olejniczak jurorowali filmom długometrażowym. Przez te kilka dni festiwalu dzieci, przy nieocenionej pomocy rodziców, jeździły codziennie do Poznania. Wspominają ten czas jako fantastyczny okres obcowania z kinem młodego widza, rozmów o filmach z innymi młodymi jurorami a także aktorami: dziećmi i dorosłymi, którzy wystąpili w niektórych filmach.

Sylwetki dzieci:

MAŁGORZATA JAKUBOWSKA – Uwielbia oglądać filmy i opiekować się zwierzętami – ma 3 psy, kota, chomika i kury. Razem z bratem pomaga też tacie przy pszczołach. W wolnym czasie dużo rysuje, maluje i tworzy prace plastyczne. Lubi też pływanie, gimnastykę i spotkania z przyjaciółmi. Chodzi na zajęcia filmowe, na których uczy się tworzenia animacji. Próbuje też sama robić zdjęcia i nagrywać krótkie filmy.

MARIA BULIŃSKA – Jej pasją jest rysowanie. Uwielbia też czytać, spotykać się z przyjaciółmi i słuchać muzyki. Najukochańszym wykonawcą jest dla niej Ralph Kaminski, lubi też Kwiat Jabłoni i Sonbird. Od dwóch lat występuje w Parku Dzieje.

MARCIN SKROBAŁA – Uwielbia tworzyć własne filmy. Latem uczestniczył w obozie filmowym, a w roku szkolnym bierze udział w zajęciach z animacji. Jego ulubione serie filmów to „Minionki”, „Jaś Fasola”, „Harry Potter”, „Johny English”. Jest fanem Rowana Atkinsona.

PATRYK OLEJNICZAK – Skończył 4 klasę sportową z czerwonym paskiem. Trenuje siatkówkę. Wielki fan motoryzacji. W wolnej chwili lubi pograć na komputerze. Bardzo lubi również oglądać różnego rodzaju filmy, głównie rysunkowe.

Tekst: Dariusz Pietrzak

Zdjęcia: Marysia Bulińska, Małgosia Jakubowska, Marcin Skrobała i Patryk Olejniczak