Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza 2023 w Murowanej Goślinie

W ostatni weekend listopada, a także w dniach go poprzedzających Poznań tradycyjnie rozbrzmiewać będzie chóralnym śpiewem. Ideą tego muzycznego święta jest konfrontacja zwycięzców sześciu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, którzy  stają do rywalizacji, konkurując w stolicy Wielkopolski o zwycięstwo w tym swoistym „konkursie konkursów”. Wydarzenie dopełniają warsztaty prowadzone przez dyrygentów i specjalistów w zakresie emisji głosu, wykłady, wystawy, a także koncerty zaproszonych chórów w różnych częściach miasta i Wielkopolski.

To wyjątkowe wydarzenie kulturalne mogło zagościć do Murowanej Gośliny dzięki naszym wspaniałym chórom Canzona (Chór Dziewczęcy Canzona i Żeński Chór Canzona) i ich wybitnym dyrygentkom Prof. Elżbiecie Wtorkowskiej i Adriannie Wtorkowskiej-Kubińskiej. To wyjątkowe wyróżnienie dla Murowanej Gośliny. W kościele pw. św. Jakuba Apostoła 22 listopada br. mogliśmy wziąć udział w niezwykłej i wysublimowanej uczcie muzycznej w ramach koncertów towarzyszących Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Na początku wystąpił Chór Dziewczęcy Canzona, dyrygent Adrianna Wtorkowska-Kubińska, któremu akompaniowała Weronika Jarzyńska-Pluta. Następnie wystąpił Żeński Chór Canzona – dyrygent Elżbieta Wtorkowska. Na zakończenie wystąpił Zespół Wokalny MINIMUS pod kierunkiem Sławomiry Raczyńskiej. Koncert poprowadził Krzysztof Panek.

A tak przy okazji należy podkreślić ostatnie sukcesy Chóru Żeńskiego Canzona. To wyjątkowy czas dla tego chóru po spektakularnym zwycięstwie w Perugii (Złoty Dyplom i I miejsce w kategorii Musica Sacralna), nasze wspaniałe chórzystki 18 listopada zdobyły Złoty Dyplom oraz Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kategorii chórów jednorodnych podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Musica Patriae w Poznaniu. Dodatkowo otrzymały nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora wielkopolskiego „O Oriens” Marka Raczyńskiego.  Pan Marek Raczyński wystąpił podczas środowego koncertu, bowiem śpiewa w Zespole Wokalnym MINIMUS i miał okazję wysłuchać swojego nagrodzonego utworu. Wyrazy uznania i gratulacje od nas wszystkich drogie Panie!

Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann